UM Warszawa usuwa materiały budowlane z trasy Marszu Niepodległości. "Absurd, ale robimy to"

"Jako inwestor wypełniamy obowiązki nałożone w zakresie prawa budowlanego. Plac budowy przy Rondzie Dmowskiego zostanie zabezpieczony" - przekazała Monika Beuth-Lutyk z biura prasowego UM Warszawa. Zaznaczyła, że z trasy usunięte zostaną także kosze na śmieci i ławki. "Jest to absurdem, ale robimy to" - dodała.

We wtorek wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł wydał polecenie prezydentowi Warszawy Rafałowi Trzaskowskiemu. Jak ustalił dziennikarz Radia ZET Mariusz Gierszewski, wojewoda chce, by urząd do środy wieczór uprzątnął materiały budowlane, ławki i kosze na śmieci czy stojaki na rowery na trasie od Ronda Dmowskiego do Ronda Waszyngtona.

Więcej informacji o obchodach święta 11 listopada na stronie głównej Gazeta.pl.

Marsz Niepodległości 2021. Konstanty Radziwiłł wydaje polecenie o uprzątnięcie centrum Warszawy

Zobacz wideo Arłukowicz o Marszu Niepodległości: To są ludzie kierujący się złem

Polecenie wydane zostało na podstawie ustawy z 2009 roku i dotyczy trasy Marszu Niepodległości 2021. Wojewoda Radziwiłł napisał:

[...] wobec braku konkretnych działań ze strony Urzędu m.st. Warszawy w zakresie uprzątnięcia przedmiotów, mogących stanowić potencjalne zagrożenia dla uczestniczących w obchodach Narodowego Święta Niepodległości, w celu zapobieżenia zagrożeniu życia, zdrowia lub mienia, bezpieczeństwa państwa i utrzymania porządku publicznego, wydanie przedmiotowego polecenia Prezydentowi m.st. Warszawy na podstawie art. 25 ust. z dnia 23 stycznia 2009 r. należy uznać za uzasadnione.

Wojewoda Mazowiecki uzasadnił w piśmie skierowanym do warszawskiego ratusza, że w poniedziałek 8 listopada zlecił przeprowadzenie lustracji trasy przemarszu. Wówczas okazało się, że w centrum stolicy trwają prace budowlane i takie też materiały znajdują się na ulicach.

Marsz Niepodległości 2020 w Warszawie Marsz Niepodległości. Wojewoda polecił uprzątnięcie trasy. Znikną kosze i ławki

Konstanty Radziwiłł napisał, że zdaniem policji pozostawienie tych materiałów "może doprowadzić do konfrontacji między uczestnikami odmiennych manifestacji". W piśmie poza materiałami budowlanymi wymieniono także inne przedmioty, z których mieszkańcy korzystają na co dzień - chodzi o ławki, kosze na śmieci czy stojaki na rowery.

Marsz Niepodległości, który ma odbyć się 11 listopada w Warszawie, będzie miał charakter państwowy, więc nie podlega przepisom o zgromadzeniach. Marsz ma zorganizować Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

UM Warszawy: Materiały budowlane pozostaną usunięte, podobnie inne elementy

"Jako inwestor wypełniamy obowiązki nałożone w zakresie prawa budowlanego. Plac budowy zostanie zabezpieczony. Dodatkowo współpracujemy z policją w ramach pomocy w zabezpieczeniu zgromadzenia, co nie jest naszym obowiązkiem, a dobrą wolą i działaniem odpowiedzialnym" - przekazała Monika Beuth-Lutyk z biura prasowego UM Warszawa.

Zapewniła, że prace mające na celu zabezpieczenie budowy na Rondzie Dmowskiego trwają od kilku dni. Przeprowadzane są także wizje lokalne. 

"Dziś po raz kolejny prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapowiedział, że zarówno materiały budowlane, jak i luźne elementy małej architektury miejskiej, jak kosze na śmieci zostaną usunięte, co samo w sobie jest absurdem, ale robimy to" - dodała.

Rafał Trzaskowski Marsz Niepodległości. Rafał Trzaskowski: Niebywałe słowa Zbigniewa Ziobry

Monika Beuth-Lutyk podkreśliła, że za bezpieczeństwo zgromadzonych odpowiada policja, a odpowiedzialność za marsz przejęli rządzący.

Zapytaliśmy miasto o koszt usunięcia tych elementów, a także o koszt porządków po ubiegłorocznym Marszu Niepodległości. Czekamy na odpowiedź w tej sprawie.

Trzaskowski o plakacie Marszu Niepodległości: Przypomina najgorsze karty historii Polski 

W rozmowie z Wirtualną Polską prezydent Warszawy stwierdził, ze organizator Marszu niepodległości - Robert Bąkiewicz jest koncesjonowanym udziałowcem władzy. - PiS nie kryje olbrzymiej sympatii do tego pana i przeznacza miliony na działanie jego organizacji. Organizacji, która bardzo często w przeszłości nie ukrywała swoich sympatii do systemów totalitarnych, szczuła na ludzi - mówił.

Prezydent Warszawy podkreśla, że upaństwowienie marszu to naruszenie procedur. Nawiązał także do plakatu zbliżającego się marszu. - Czy tak wygląda oficjalny plakat państwowych obchodów święta niepodległości? Połowa jest napisana po niemiecku i przypomina najgorsze karty historii polski, historii Warszawy. Tego typu ogłoszenia informowały o śmierci mieszkańców Warszawy - mówił Trzaskowski.

Więcej o: