Warszawa. Minister zdrowia zamienia Szpital Praski w covidowy. Miasto się nie zgadza. "Jest niemal pełny"

Szpital Praski ma być szpitalem dla pacjentów z COVID-19. Placówka ma natychmiast przygotować 142 łóżka dla takich pacjentów - poinformowała we wtorek o decyzji ministra zdrowia Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta. Władze Warszawy odwołały się już od tej decyzji. Obecnie szpital zapełniony jest innymi chorymi.
Zobacz wideo Kiedy nastąpi szczyt zachorowań IV fali? Cholewińska-Szymańska: Może nastąpić to między 8 a 15 listopada

"Tak, otrzymaliśmy dziś decyzję Ministra Zdrowia na przekształcenie Szpitala Praskiego w covidowy. Tak, będziemy się odwoływać. Już to zrobiliśmy" - przekazała Kaznowska w mediach społecznościowych. Jak dodała, dziś dostarczona decyzja nakazuje przygotowanie 142 łóżek natychmiast, a obecnie szpital zapełniony jest innymi chorymi. "Mamy niemal pełny szpital pacjentów covid-" - poinformowała wiceprezydentka.

Więcej informacji z Warszawy i okolic znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Galeria handlowa Złote Tarasy po tragicznym wypadku we wtorek po południu Warszawa. Śmiertelny wypadek w Złotych Tarasach. Nie żyje kobieta

Szpital Praski ma być placówką covidową

Do wpisu zastępczyni prezydenta stolicy załączony jest skan decyzji ministra zdrowia Adama Niedzielskiego skierowanej do władz Szpitala Praskiego. Resort zdrowia informuje w nim, że szpital ma od dnia doręczenia decyzji do 7 listopada przygotować 142 łóżka dla chorych na COVID-19, w tym pięć łóżek intensywnej terapii. Od 8 do 14 listopada mają to być 204 łóżka, w tym 12 łóżek intensywnej terapii, a od 15 listopada do odwołania w Polsce stanu epidemii 271 łóżek, w tym 22 łóżka intensywnej terapii.

Dodatkowo Kaznowska zauważyła, że władze Warszawy proponowały, aby "szpital leczył pacjentów covid+ na choroby współistniejące". Podkreśliła, że władze stolicy nie zgadzają się "na pełnienie funkcji de facto szpitala tymczasowego", gdyż instalacja tlenowa nie obsłuży 271 pacjentów tlenowych. Kaznowska przypomniała również, że "należy korzystać z potencjału szpitala, bo wielu chorych czeka".

Do zdarzenia doszło pod wiaduktem Alej Jerozolimskich Ciężarówka wywróciła się na rondzie Zesłańców Syberyjskich. Pijany kierowca próbował uciec

Natalia Kamińska/PAP

koronawirus: aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: