Piaseczno. Radni PiS walczą z Halloween, wystosowali specjalne pismo. "Diabelskie intencje"

Dwaj radni PiS z powiatu piaseczyńskiego w specjalnym piśmie poskarżyli się na działania miejskiej biblioteki publicznej. Ta - o zgrozo - z okazji Halloween nie tylko poleciła czytelnikom wybór książek nawiązujących do święta (np. "Franklin i wielka dynia" czy "Księga wróżek i czarownic"), lecz także udekorowała swoje placówki dyniami.

Więcej tekstów o Halloween znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

"Działając w ramach powierzonych nam przez mieszkańców mandatów radnych powiatu piaseczyńskiego, pragniemy wyrazić ogromny niepokój w związku z propagowaniem przez Bibliotekę Publiczną w Piasecznie obcego polskiej kulturze 'święta' Halloween" - czytamy w udostępnionym przez "Przegląd Piaseczyński" piśmie radnych PiS (Sergiusza Muszyńskiego i Michała Grzesło) do dyrektora biblioteki, Łukasza Krzysztofa Załęskiego. Na stronie internetowej placówki wskazano też:

31 października w Ameryce obchodzone jest Halloween. To święto już w latach 90. przywędrowało do Polski i z każdym rokiem robi się coraz bardziej popularne. Badacze podkreślają jego europejskie korzenie i zbliżoną formę do dożynkowych festiwali połączonych z czczeniem zmarłych. W naszych bibliotekach proponujemy wystawki nawiązujące do tego święta. Przygotowaliśmy nie tylko ciekawe książki z literatury grozy, lecz także pozycje lżejsze, a niemniej ciekawe. Mamy też piękne jesienne dekoracje z dynią jako motywem przewodnim. Zapraszamy!
Zobacz wideo Ciastka na Halloween - pyszne i przerażające!

Piaseczno. Dynie i halloweenowe książki w bibliotece. Radni PiS o "diabelskiej intencji"

Czym miejska biblioteka naraziła się radnym PiS? Jak się okazuje, w kilku jej oddziałach (chodzi o biblioteki: Bogatki, CEM Dorośli, Głosków, Kamionka, Zalesie Górne) z okazji obchodzonego 31 października święta zorganizowano "wystawki" z reklamą najciekawszych książek z literatury grozy. Są tam zarówno propozycje dla młodszych, jak i starszych czytelników. To nie wszystko, bo na stanowiskach pojawiły się także jesienne dekoracje. I to nie byle jakie, bo "z dynią jako motywem przewodnim" - doprecyzuje portal piaseczno.news, który również opisuje sprawę.

Radni PiS w swoim piśmie do dyrektora biblioteki piszą też: "jak wskazywał papież Benedykt XVI, jest to 'święto antychrześcijańskie i niebezpieczne', które 'promuje kulturę śmierci' oraz 'popycha nowe pokolenie'". Halloween - jak argumentują - "popycha nowe pokolenia w kierunku mentalności ezoterycznej magii" i "atakuje święte i duchowe wartości przez diabelskie intencje za pośrednictwem obrazów okultystycznych".

- Poprzez promocję takich treści Biblioteka Publiczna łamie zasadę bezstronności światopoglądowej instytucji publicznych - mówi w rozmowie z "Przeglądem Piaseczyńskim" radny Sergiusz Muszyński i dodaje, że "jest to jednocześnie naruszenie praw rodziców, którzy - przychodząc z dzieckiem do placówki publicznej - mają prawo mieć pewność, że nie będzie miało ono styczności z treściami naruszającymi ich przekonania religijne".

Radni w piśmie wskazują, że chcą jednoznacznej deklaracji, iż podobna sytuacja "nie powtórzy się w przyszłości". A co na to władze biblioteki?

- Mamy  świadomych czytelników biblioteki i ci, którzy nie czują tego tematu, po prostu nie skorzystają z tego. Łatwo jest czegoś zakazywać, a trudniej wyjaśniać i tłumaczyć, na czym dane wydarzenie czy sytuacja polega i jak ją rozumieć  - mówi w rozmowie z gazetą Łukasz Krzysztof Załęski, dyrektor.

Jakie książki z okazji Halloween poleca biblioteka? Dla najmłodszych to m.in. "Franklin i wielka dynia", "Księga wróżek i czarownic", a dla starszych - zarówno pozycje Stephena Kinga, jak i zupy z przepisami o dyniach. Szczegóły na stronie placówki.

Więcej o: