To koniec Tesco na Kabatach. 22 lata, spory i "kawałek historii". Interweniował nawet brytyjski poseł [ZDJĘCIA]

22 lata temu, 12 sierpnia 1999 roku, na warszawskich Kabatach - u zbiegu ulic Wąwozowej i Wańkowicza - stanął pierwszy, duży supermarket na Ursynowie. Wtedy był to niemiecki Hit, który w 2002 roku został przejęty przez brytyjskie Tesco. O sklep przez lata toczyły się spory, a że był otwarty 24 godziny na dobę - na zakupy w tym miejscu wybierali się też w sytuacjach awaryjnych mieszkańcy okolicznych dzielnic. Teraz kończy się pewna epoka - po 22 latach w sklepie nastała cisza, a półki świecą pustkami. Wkrótce w miejscu blaszaka powstanie nowoczesne osiedle.

"Znika kawałek ursynowskiej historii mojego życia", "to tam się jeździło, gdy w nocy dla dzieci zabrakło papieru technicznego do szkoły", "symbol, choć w środku trochę został klimat lat minionych, w ostatnich latach asortyment i wystrój mocno się zestarzały", "sentyment pozostał, wycieczki do Tesco przed imprezami w Powsinie były obowiązkowe" - to niektóre z komentarzy mieszkańców na wieść, że 27 października ostatecznie zamyka się Tesco na warszawskich Kabatach. Dla jednych - stary, mierzący 15 tys. mkw blaszak, który powinien być wyburzony już dawno temu, dla innych - kawałek historii Ursynowa i pewien symbol.

Otwarcie supermarketu Hit na KabatachOtwarcie supermarketu Hit na Kabatach FOT. PIOTR MOLECKI / Agencja Wyborcza.pl

Zobacz wideo Przejazd nowym tunelem pod Ursynowem. GDDKiA opublikowała film

Tesco na Kabatach kończy działalność. Mieszkańcy wielokrotnie protestowali. "Usłyszeliśmy, że to nasza wina"

Budowa hipermarketu Hit, luty 1999Budowa hipermarketu Hit, luty 1999 MACIEJ SKAWINSKI

Najpierw powstał tu Hit - pierwszy supermarket na Ursynowie, w bezpośrednim sąsiedztwie Lasu Kabackiego. Huczne otwarcie odbyło się 15 sierpnia 1999 roku o godzinie 8. "Wybudowano go pośrodku szczerego pola przed stacją techniczną metra. Wtedy, w 1999 roku, nawet specjalnie nie raził. Szybko jednak w sąsiedztwie wyrosły bloki a sam blaszak znalazł się idealnie w centrum Kabat i nie dość, że utrudniał życie, to jeszcze paskudnie wyglądał" - wspomina Maciej Mazur w tekście na ursynów.org.

I faktycznie, zarówno HIT, jak i Tesco, w które przekształcił się już w 2002 roku (brytyjska sieć Tesco przejęła wówczas 13 hipermarketów Hit, należących do niemieckiej sieci handlu detalicznego Dohle Handelsgruppe), od początku sprawiały problemy. 

Supermarket Hit przejęty przez Tesco - zdjęcie z 6 listopada 2002Supermarket Hit przejęty przez Tesco - zdjęcie z 6 listopada 2002 Fot. Piotr Molęcki / Agencja Wyborcza.pl

Mieszkańcy okolicznych bloków (zwłaszcza tych przy ul. Zaruby) skarżyli się przede wszystkim na hałas. - Przed sklepem jest tabliczka, że dostawy odbywają się w godzinach 7-22. Ani przez chwilę nie przestrzegają tych godzin! (...) A kiedy skarżyliśmy się na hałasy u władz supermarketu, usłyszeliśmy, że to nasza wina, że trzeba było nie kupować mieszkań przed supermarketem - skarżyli się mieszkańcy w rozmowie z "Wyborczą Warszawa" w 2002 roku. Wskazywali, że najbardziej przeszkadzają im wentylatory, zgniatarki śmieci i silniki samochodów dostawczych, które "słychać od piątek rano do drugiej w nocy". W protest mieszkańców zaangażowała się stowarzyszenie Liga Walki z Hałasem. Zbadano nawet jego poziom - ale ostatecznie kontrola nie wykazała nieprawidłowości.

Interweniował nawet brytyjski poseł

Parking przed supermarketem Tesco na warszawskich KabatachParking przed supermarketem Tesco na warszawskich Kabatach Fot. Maciek Jaźwiecki / Agencja Wyborcza.pl

Przez lata "wojny" o supermarket przy ul. Wąwozowej wybuchały jeszcze wielokrotnie i zataczały coraz szersze kręgi - włączał się w nie nawet brytyjski poseł Barry Sheerman, który z ramienia Partii Pracy prowadził też spory z Tesco na terenie Wielkiej Brytanii. Wszystko z powodu planu brytyjskiej sieci na rozbudowę supermarketu i utworzeniu w jego miejscu Galerii Kabaty. Ta - według projektu - miała być czterokondygnacyjnym budynkiem z dwupoziomowym podziemnym parkingiem na tysiąc aut. W planach było też wybudowanie w niej kilkusalowego kina i stu sklepów oraz części restauracyjnej. 

Tesco długo walczyło o realizację inwestycji, napotykała jednak na opór mieszkańców i lokalnych radnych - pojawiały się obawy, że gdy plan zostanie zrealizowany, lokalny handel i usługi znikną, a dzielnica "straci swój mieszkaniowo-wypoczynkowo-rekreacyjny" charakter. - Sieć Tesco również na swoim macierzystym terenie nie przestrzega zasad zrównoważonego rozwoju terenów miejskich - mówił Sheerman

Sprawa stanęła na Komisji Ładu, później negatywną decyzję wydała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Ostatecznie w 2019 roku Tesco sprzedało działkę firmie deweloperskiej Echo Investment. Ta planuje wybudowanie w miejscu blaszaka nowoczesnego osiedla, ma też powstać niewielkie centrum usługowo-handlowe.

Na dzień przed ostatecznym zamknięciem półki Tesco świecą pustkami - na sprzedaż nie ma już żadnych produktów poza wodą. Wcześniej supermarket wyprzedawał też wyposażenie - półki, krajalnice czy szafki dla pracowników. Teraz i po nich nie ma już śladu, a między regały nie można już wejść - zostały zagrodzone taśmą.

Opustoszałe Tesco na KabatachOpustoszałe Tesco na Kabatach fot. KN

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl. Pozostałe zdjęcia opustoszałego Tesco można zobaczyć po kliknięciu w galerię artykułu.

Burzenie rozpocznie się na początku 2022. W blaszaku oprócz Tesco działają także Rossmann i Empik - jak podaje haloursynow.pl, powołując się na relacje pracowników, w nich zakupy będzie można robić do końca roku.