Major Maria Kowalewska nie żyje. Sanitariuszka w Powstaniu Warszawskim zmarła w wieku 94 lat

O śmierci Marii Kowalewskiej poinformował w mediach społecznościowych minister obrony narodowej - Mariusz Błaszczak. Major Kowalewska była ostatnią żyjącą torunianką, która uczestniczyła w Powstaniu Warszawskim.

Więcej podobnych informacji przeczytasz na Gazeta.pl.

Zobacz wideo Dziś 75. rocznica największej operacji desantowej w historii

"Na wieczną wartę odeszła dziś ŚP. Pani Major Maria Kowalewska, ps. Myszka, żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych, sanitariuszka w Powstaniu Warszawskim, Matka Chrzestna sztandaru Służby Kontrwywiadu Wojskowego" – napisał na Twitterze Mariusz Błaszczak.

Zmarła major Maria Kowalewska pseudonim "Myszka"

O śmierci major Kowalewskiej napisał również prezydent Torunia Michał Zaleski.

Dotarła do mnie smutna wiadomość o śmierci mjr Marii Biedermann-Kowalewskiej ps. „Myszka", ostatniej żyjącej torunianki, która uczestniczyła w Powstaniu Warszawskim, odznaczonej Medalem Honorowym Prezydenta Miasta Torunia "Thorunium"

- poinformował Zaleski. Prezydent Torunia podkreślił również zasługi zmarłej.

Do końca swojego życia dawała świadectwo tego, czym była wojna i swojej bohaterskiej postawy jako sanitariuszka podczas powstania. Łączę się w bólu z Rodziną i najbliższymi Pani Major.

Kim była "Myszka"?

Maria Kowalewska urodziła się 12 sierpnia 1927 roku w Nakle nad Notecią. Ojciec Teofil Biedermann był dentystą, natomiast matka Zofia udzielała lekcji muzyki. W momencie wybuchu II wojny światowej Maria Biedermann miała 12 lat. Jak informuje na swojej stronie Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych "Ostrzeżeni przez byłego pacjenta doktora Biedermanna natychmiast wyjechali z Gdyni do Warszawy. Dzięki temu uniknęli fali niemieckich aresztowań polskiej inteligencji i duchowieństwa."

W chwili przyjęcia pseudonimu "Myszka" miała 16 lat, złożyła wówczas przysięgę do NSZ (1943 rok). Razem z nią zaprzysiężona została również jej siostra Urszula, a także przyjaciółka Wanda Woś-Lorenc. Zostały przydzielone do Batalionu NSZ im. Mączyńskiego. "Myszka" i Urszula po wybuchu Powstania Warszawskiego zgłosiły się ochotniczo jako sanitariuszki do szpitala polowego na warszawskiej Woli. Po jego upadku zostały skierowane do obozu w Pruszkowie, udało jednak im się uciec z pędzonej do niego kolumny. 

Po wojnie "Myszka" wróciła do Gdyni. W 1946 roku rozpoczęła studia medyczne na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, a w 1952 r. wyszła za mąż za neurologa - Zygmunta Kowalewskiego.

Więcej o: