Warszawa dostanie za szczepienia nagrodę od rządu. Cała kwota na wsparcie psychologiczne dla uczniów

Stolica jest jednym z liderów wśród polskich miast pod względem liczby zaszczepionych mieszkańców. Już ponad 68 proc. warszawiaków jest w pełni zaszczepionych. To oznacza, że stolica otrzyma od rządu 100 tys. zł na przeciwdziałanie pandemii. Środki, jak poinformował Rafał Trzaskowski, zostaną przeznaczone na wsparcie psychologiczne dla dzieci i młodzieży.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl

W ramach rządowego konkursu "Gmina na medal" pierwsze 500 gmin w Polsce, w których poziom wyszczepienia mieszkańców osiągnie minimum 67 proc., wygrywa 100 tys. zł. Otrzymane środki mają być przeznaczone na przeciwdziałanie COVID-19, czyli wszelkie czynności związane ze zwalczaniem zakażenia, zapobieganiem rozprzestrzenianiu się wirusa, profilaktyką oraz zwalczaniem skutków, w tym społeczno-gospodarczych tej choroby.

Warszawa jest jednym z zaledwie kilku miejscowości, które przekroczyły próg 67 proc.: 

Szczepienia przeciwko COVID-19Szczepienia przeciwko COVID-19 gov.pl

- Jak alarmują lekarze i specjaliści, kryzysy psychiczne wśród dzieci i młodzieży to palący problem, który jeszcze się nasilił w czasie pandemii, dlatego kwotę 100 tys. zł w całości przeznaczymy na wsparcie psychologiczne dla uczniów. Środki te pozwolą wesprzeć działalność miejskich poradni psychologiczno-pedagogicznych - poinformował Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. - Uzyskanie tego wsparcia było możliwe dzięki odpowiedzialnej postawie warszawianek i warszawiaków, za którą bardzo dziękuję. Już ponad 1,2 mln mieszkańców naszego miasta jest w pełni zaszczepionych - podkreślił.

Zobacz wideo Ograniczenia dla osób, które nie chcą się szczepić? Komentuje prezes PSL

- Od początku akcji szczepień przeciw koronawirusowi dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić mieszkańcom jak najlepszy dostęp do szczepień. Dlatego uruchomiliśmy niemal 80 punktów szczepień, 4 punkty szczepień powszechnych, punkty wakacyjne, punkty plenerowe podczas festynów czy koncertów, a także szczepimy uczniów w szkołach, organizujemy punkty wymazowe, gdzie można wykonać testy na obecność COVID-19 oraz prowadzimy kampanie informacyjne. Jak widać po liczbie zaszczepionych mieszkańców, te działania przynoszą realne efekty - dodała Renata Kaznowska, zastępca prezydenta.

Wiceprezydent Kaznowska podkreśliła, że priorytetem stolicy było również odpowiednie przygotowanie do walki z COVID-19 miejskich podmiotów leczniczych, w tym Szpitala Południowego, który zwrócono Warszawie pod koniec sierpnia. - W Szpitalu Południowym uruchomiliśmy rekordową liczbę 236 łóżek dla pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2, a już przygotowywane są kolejne miejsca i cały czas zatrudniany jest personel - dodała.

Szczepienia przeciw COVID-19 w Warszawie

Według najnowszych danych w Warszawie liczba w pełni zaszczepionych mieszkańców to 1 221 515 osób, czyli 68 proc.

Procentowo najwięcej osób, zaszczepionych minimum jedną dawką jest w grupie mieszkańców powyżej 70 roku życia (niemal 87 proc.). Kolejno najwięcej osób zaszczepionych to osoby w wieku 20-39 lat (ponad 83 proc.) oraz mieszkańcy 40-59 lat (ponad 80 proc.).

Co najmniej jedną dawkę szczepionki przyjęło również ponad 76 proc. osób w przedziale 60-69 lat. Warszawa może się też pochwalić bardzo wysokim odsetkiem szczepień wśród młodzieży - ponad 64 proc.

Więcej o: