Pomnik Kobiet Powstania Warszawskiego odsłonięty. "Czynnie współtworzyły historię"

Pomnik "Kobietom Powstania Warszawskiego" stanął przy placu Krasińskich w Warszawie. W sobotę monument upamiętniający m.in. żołnierki, sanitariuszki i łączniczki został odsłonięty. - . Niemal co czwarty żołnierz walczącej Warszawy był kobietą: sanitariuszką, łączniczką, żołnierką z karabinem na ramieniu - mówiła przewodnicząca rady miasta.
Zobacz wideo 63 dni w 3 minuty. Tak wybuchało i upadało Powstanie Warszawskie [ANIMACJA]

W kwietniu bieżącego roku Rada Warszawy pozytywnie zaopiniowała plan budowy pomnika "Kobietom Powstania Warszawskiego". Za uchwałą opowiedzieli się wszyscy stołeczni radni. Z inicjatywą budowy pomnika wyszła Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego. - Bardzo się cieszę, że ponad podziałami politycznymi radni naszego miasta zagłosowali za tym upamiętnieniem. Niemal co czwarty żołnierz walczącej Warszawy był kobietą: sanitariuszką, łączniczką, żołnierką z karabinem na ramieniu. Kobiety brały udział w najważniejszych powstańczych działaniach, stanowiły większość mieszkańców Warszawy - mówiła wówczas Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady m.st. Warszawy. 

Pomnik "Kobietom Powstania Warszawskiego" odsłonięty

Monument z brązu przedstawia grupę trzech trzymających się za ręce kobiet w różnym wieku. Ma być symbolem ich solidarności i godności. Na rzeźbie została umieszczona inskrypcja:  "Kobietom Powstania Warszawskiego". Jej autorką jest Monika Osiecka, która wcześniej wykonała m.in. rzeźbę na grobie Kory Jackowskiej.

W sobotę - w 77. rocznicę zakończenia Powstania Warszawskiego - pomnik został odsłonięty. Stanął przed wejściem do Ogrodu Krasińskich w Warszawie. Niedaleko tego miejsca, na placu Krasińskich, znajduje się pomnik Bohaterów Powstania Warszawskiego.

"Pomnik Kobietom Powstania Warszawskiego przypomina o tym, że kobiety czynnie współtworzyły historię naszego miasta i naszej ojczyzny. Niesie uniwersalne przesłanie o sile płynącej z solidarności. Cieszę się, że powstał i będzie stanowić ważne miejsce pamięci na mapie Warszawy" - napisała obecna na uroczystościach wicemarszałkini Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska.

Więcej o: