Nie żyje powstaniec warszawski płk Henryk Filipski ps. "Jeremi"

W wieku 101 lat zmarł powstaniec warszawski pułkownik Henryk Filipski ps. "Jeremi". Informację o śmierci Filipskiego podał Dom Wsparcia dla Powstańców Warszawskich.

"Dotarła do nas bardzo smutna informacja. Dzisiaj rano na wieczną wartę odszedł Henryk Filipski ps. "Jeremi". Składamy głębokie wyrazy współczucia rodzinie. Nie mówimy do widzenia, lecz do zobaczenia" - czytamy we wpisie na Facebooku Domu Wsparcia dla Powstańców Warszawskich Nowolipie 22. 

Henryk Filipski ps. "Jeremi" nie żyje

Henryk Filipski ps. "Jeremi" urodził się 30 kwietnia 1920 r. Od początku niemieckiej okupacji działał najpierw w Narodowej Organizacji Wojskowej, później w Narodowych Siłach Zbrojnych.

W Powstaniu Warszawskim brał udział w stopniu podchorążego Korpusu Bezpieczeństwa I Obwodu Śródmieście - Północne. 5 sierpnia 1944 r. został poważnie ranny w czasie zaciętych walk o Dworzec Główny i hotel Victoria. Po wypędzeniu z Warszawy, wraz rodzicami trafił do obozu Dulag 121. Z Pruszkowa cała rodzina została przewieziona na roboty przymusowe do niemieckiej miejscowości Borken.

Od lat 90-tych był zaangażowany w społeczną działalność na rzecz upamiętnienia bohaterów Powstania Warszawskiego, Żołnierzy Niezłomnych i ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Więcej o: