"Karta praw drzew" wchodzi w życie. Nie będzie wycinki bez wiedzy mieszkańców

Od 2022 roku wszystkie miejskie jednostki będą mieć obowiązek informowania mieszkańców o planowanej wycince drzew i jej przyczynach. Pierwszy z siedmiu standardów "Karty Praw Drzew" został właśnie przyjęty zarządzeniem prezydenta Rafała Trzaskowskiego.

Przypomnijmy, że "Karta Praw Drzew" i towarzyszące jej siedem standardów podkreślają istotną rolę drzew w mieście i potrzebę ich ochrony. 

- Jednolity standard informowania o działaniach podejmowanych przez jednostki organizacyjne m.st. Warszawy i dzielnice, związanych z wycinkami drzew jest odpowiedzią na potrzeby mieszkańców, które wynikają z ich zaangażowania i poczucia współodpowiedzialności za warszawską zieleń - mówi Aleksandra Majda-Butkiewicz, dyrektorka Zarządu Zieleni Warszawy.

Zobacz wideo UE idzie na wojnę z plastikiem. Co się zmieni?

Dokument zawiera zasady postępowania dotyczące informowania mieszkańców o zamiarze wycinki i jej przyczynach. 

"Przyjęliśmy standard informowania o wycinkach"

- Jako pierwszy przyjęliśmy standard informowania o wycinkach, by mieszkańcy mieli dostęp do transparentnej informacji o losie każdego miejskiego drzewa – mówi Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni m.st. Warszawy.

Zasady dotyczące informowania mieszkańców o zamiarze wycinki i jej przyczynach będą obowiązywać miejskie jednostki od 1 stycznia 2022 roku. Standard Informowania o Wycinkach Drzew nie dotyczy terenów, na których prowadzona jest planowa gospodarka leśna oraz zgłoszeń osób fizycznych.

Więcej o: