W centrum stolicy stanie 118 nowych drzew. Do grudnia pojawi się tam w sumie hektar zieleni

Do końca roku w centrum Warszawy pojawi się 118 nowych drzew. W poniedziałek pierwsze z nich posadzili prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski wraz ze swoim zastępcą - Michałem Olszewskim. "To nie koniec rewolucyjnych zmian w ramach Nowego Centrum Warszawy" - informują urzędnicy.

- Do grudnia, w ścisłym centrum miasta, do tej pory szarym i zdominowanym przez beton i asfalt, pojawi się prawie hektar zieleni. To więcej niż powierzchnia boiska piłkarskiego - zapowiedział prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Jak przekazali urzędnicy, po zachodniej stronie ulicy Marszałkowskiej - między rondem Dmowskiego a Świętokrzyską - stanie łącznie 38 siedmiometrowych lip srebrzystych. 

Zobacz wideo Aktywistka Młodzieżowego Strajku Klimatycznego apeluje do polskich polityków

Do końca roku w centrum warszawy stanie 118 drzew. Ratusz zapewnia, że to dopiero początek zmian

Tuż obok miejsca, w którym szef ratusza i jego zastępca posadzili pierwsze lipy, trwa przebudowa okolic ronda Dmowskiego. Po jej zakończeniu mieszkańcy będą mogli korzystać z przejść dla pieszych prowadzących na poziomie chodnika bezpośrednio na przystanki tramwajowe, a także z przejazdów rowerowych. Na samym rondzie, jak i w jego najbliższym otoczeniu również pojawi się zieleń, w tym 58 drzew. Bardziej "zielono" będzie również na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej, a także na placu Pięciu Rogów, gdzie staną 22 klony polne. 

22 września 2020 r. Wiceprezydent Warszawy Robert Soszyński podczas briefingu prasowego nt. tymczasowego przesyłu ścieków do oczyszczalni Czajka."Betonowy wiceprezydent" rezygnuje ze stanowiska w stołecznym ratuszu

Ratusz podkreśla, że to nie koniec zmian w ramach Nowego Centrum Warszawy. - Latem rozstrzygnęliśmy konkurs architektoniczny na zagospodarowanie ul. Chmielnej. Drugi, dla ulic Zgoda i Złota, właśnie trwa - w pierwszym etapie wpłynęły aż 23 prace. Zmiany czekają też ul. Kruczą, co łącznie będzie naturalnym przedłużeniem zmian na tzw. pl. Pięciu Rogów - przekazał wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski.

"Projektowane są też dalsze północne i południowe odcinki ul. Marszałkowskiej - w taki sposób, by zmienić całą tę ulicę między pl. Bankowym a pl. Konstytucji - w wygodną miejską arterię ze szpalerami drzew, z której łatwo skorzystają piesi, rowerzyści, pasażerowie i kierowcy. Podobne zmiany czekają też Al. Jerozolimskie (po planowanym przez kolejarzy od 2024 r. remoncie linii średnicowej)" - czytamy na stronie warszawskiego ratusza

Ekologiczna wiata AMS w WarszawieWarszawa. Powstały wiaty przystankowe z zielonym dachem

Więcej o: