W centrum stolicy stanie 118 nowych drzew. Do grudnia pojawi się tam w sumie hektar zieleni

Do końca roku w centrum Warszawy pojawi się 118 nowych drzew. W poniedziałek pierwsze z nich posadzili prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski wraz ze swoim zastępcą - Michałem Olszewskim. "To nie koniec rewolucyjnych zmian w ramach Nowego Centrum Warszawy" - informują urzędnicy.

- Do grudnia, w ścisłym centrum miasta, do tej pory szarym i zdominowanym przez beton i asfalt, pojawi się prawie hektar zieleni. To więcej niż powierzchnia boiska piłkarskiego - zapowiedział prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Jak przekazali urzędnicy, po zachodniej stronie ulicy Marszałkowskiej - między rondem Dmowskiego a Świętokrzyską - stanie łącznie 38 siedmiometrowych lip srebrzystych. 

Zobacz wideo Aktywistka Młodzieżowego Strajku Klimatycznego apeluje do polskich polityków

Do końca roku w centrum warszawy stanie 118 drzew. Ratusz zapewnia, że to dopiero początek zmian

Tuż obok miejsca, w którym szef ratusza i jego zastępca posadzili pierwsze lipy, trwa przebudowa okolic ronda Dmowskiego. Po jej zakończeniu mieszkańcy będą mogli korzystać z przejść dla pieszych prowadzących na poziomie chodnika bezpośrednio na przystanki tramwajowe, a także z przejazdów rowerowych. Na samym rondzie, jak i w jego najbliższym otoczeniu również pojawi się zieleń, w tym 58 drzew. Bardziej "zielono" będzie również na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej, a także na placu Pięciu Rogów, gdzie staną 22 klony polne. 

Ratusz podkreśla, że to nie koniec zmian w ramach Nowego Centrum Warszawy. - Latem rozstrzygnęliśmy konkurs architektoniczny na zagospodarowanie ul. Chmielnej. Drugi, dla ulic Zgoda i Złota, właśnie trwa - w pierwszym etapie wpłynęły aż 23 prace. Zmiany czekają też ul. Kruczą, co łącznie będzie naturalnym przedłużeniem zmian na tzw. pl. Pięciu Rogów - przekazał wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski.

"Projektowane są też dalsze północne i południowe odcinki ul. Marszałkowskiej - w taki sposób, by zmienić całą tę ulicę między pl. Bankowym a pl. Konstytucji - w wygodną miejską arterię ze szpalerami drzew, z której łatwo skorzystają piesi, rowerzyści, pasażerowie i kierowcy. Podobne zmiany czekają też Al. Jerozolimskie (po planowanym przez kolejarzy od 2024 r. remoncie linii średnicowej)" - czytamy na stronie warszawskiego ratusza

Więcej o: