Protest ratowników medycznych się zaostrza. W Warszawie już 150 osób na zwolnieniach lekarskich

Ok. 150 członków personelu Zespołów Ratownictwa Medycznego jest na zwolnieniach lekarskich - przekazała portalowi Gazeta.pl w czwartek po południu Marta Milewska, rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie. Część warszawskich ratowników przyłączyła się do ogólnopolskiego protestu, domagając się podwyżek wynagrodzeń.

Z informacji przekazanych nam w czwartek po południu przez rzeczniczkę Urzędu Marszałkowskiego wynika, że "obecnie w rejonie operacyjnym WSPRiTS „Meditrans" SPZOZ w Warszawie w ciągu doby dyżur w ambulansach pełni ok 400 osób".

"Do tej pory Stacja nie zgłaszała problemu z masowymi odejściami z pracy. Z informacji uzyskanych od dyrekcji pogotowia wynika, że obecnie objętych krótkotrwałymi (od 1 do 3-7 dniowymi) zwolnieniami lekarskimi jest ok. 150 członków personelu Zespołów Ratownictwa Medycznego (z ok. 1000 medyków). Absencje te zgłaszane są zazwyczaj w dniu, w którym ma rozpocząć się dyżur w ZRM, niejednokrotnie już po czasie rozpoczęcia zmiany" - informuje nas Marta Milewska.

Jak dodaje przedstawicielka urzędu, "problemy z obsadą dotyczą ok. 1/3 wszystkich ZRM  (29-33 Zespołów Ratownictwa Medycznego) w rejonie operacyjnym".

Zobacz wideo Co mówią niezaszczepione osoby, które przez COVID trafiają do szpitala?

"Masowe odejścia mogą doprowadzić do wydłużenia czasu oczekiwania"

Co to oznacza dla mieszkańców stolicy? Urząd podkreśla, że "cały rejon operacyjny jest zabezpieczony". "Oczywiście, masowe odejście może jednak doprowadzić do zmniejszenia liczby karetek i wydłużenia czasu oczekiwania" - zastrzega Marta Milewska.

Rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego zaznacza, że urząd "rozumie oczekiwania ratowników", zwraca jednak uwagę, że pensje finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia, a nie samorząd.

"Jedynym rozwiązaniem jest zwiększenie finansowania przez stronę rządową Państwowego Ratownictwa Medycznego. Dyrekcja placówki poruszać się może jednak tylko w zakresie puli środków, którą ma na dany rok do dyspozycji" - dodaje Marta Milewska.

Urząd Marszałkowski informuje nas jednocześnie, że przekazał na doposażenie i zakup karetek w ostatnim czasie 23 mln zł. Mazowiecki samorząd kupił też karetkę neonatologiczną za 600 tys. zł.

Ministerstwo Zdrowia w odpowiedzi na nasze pytania dotyczące sytuacji w ratownictwie medycznym przekazało nam w środę, że resort "nie ma możliwości zwiększenia budżetu wojewodów na zadania zespołów ratownictwa medycznego".

"Ministerstwo Zdrowia na podstawie wniosków wojewodów przedstawia Ministrowi Finansów propozycję wysokości środków na zadania zespołów ratownictwa medycznego z podziałem na kwoty, które trafią do budżetów poszczególnych wojewodów. O tym, ile środków będzie zaplanowane w budżecie danego wojewody na ten cel zależy od całkowitego budżetu na ratownictwo medyczne i liczby zespołów ratownictwa medycznego (ZRM) funkcjonujących w danym województwie" - dodało Ministerstwo Zdrowia.

Resort podkreślił, że poziom finansowania zadań ZRM od 2015 roku wzrósł z ok. 1, 87 mld zł do ok. 2,4 mld zł.

"Co do wynagrodzeń personelu, informuję, że ustawa z dnia 28 czerwca 2021 r. (...) przewiduje podwyższenie wszystkich współczynników pracy, w oparciu o które ustalane są najniższe poziomy wynagrodzeń" - dodał Jarosław Rybarczyk z Ministerstwa Zdrowia. Dodał, że "wykonanie przepisów ww. aktów prawnych gwarantujących wzrost wynagrodzenia pozostaje w gestii kierowników podmiotów leczniczych ich zatrudniających".

Więcej o: