Minister B豉szczak: Tu w Ossowie dosz這 do prze這mu w Bitwie Warszawskiej

Minister obrony narodowej Mariusz B豉szczak m闚i podczas Apelu Pami璚i pod krzy瞠m ksi璠za Ignacego Skorupki w Ossowie, 瞠 jest to miejsce szczeg鏊ne, symboliczne, bo tu dosz這 do prze這mu w Bitwie Warszawskiej.

Szef MON podkreślał, że to właśnie w Ossowie bolszewicy zostali zatrzymani, odepchnięci, a w efekcie później rozgromieni. "Znajdujemy się na ziemi uświęconej krwią polskiego żołnierza. 101 lat temu żołnierze Wojska Polskiego zatrzymali nawałę bolszewickiej Rosji. Uchronili w ten sposób odzyskaną dwa lata wcześniej polską niepodległość, ale także zatrzymali marsz rosyjskiego totalitaryzmu na zachód Europy" - powiedział Mariusz Błaszczak.

Jutro w Warszawie odbędą się główne uroczystości rocznicy Bitwy Warszawskiej.

Zobacz wideo Grodzki o łuku triumfalnym: Przypomina otwieracz do piwa

Bitwa Warszawska

Bitwa Warszawska była jednym z ważniejszych starć wojny polsko-bolszewickiej, wywołanej przez Rosję radziecką, dążącą do podboju państw europejskich i przekształcenia ich w podległe republiki. Wojna toczyła się od lutego 1919 roku (niektóre źródła podają styczeń), została zakończona zawieszeniem broni w październiku 1920, ostatecznie zaś - podpisaniem traktatu w Rydze, 18 marca 1921 roku. Po stronie polskiej łącznie uczestniczyło w bitwie od 113 do 123 tysięcy żołnierzy, siły wroga liczyły około 104-114 tysięcy. Rosjanie mieli więcej (600) dział i karabinów maszynowych (prawie 2 i pół tysiąca), my natomiast mieliśmy do dyspozycji dwie eskadry samolotów.

Straty rosyjskie w Bitwie Warszawskiej oszacowano na 25 tysięcy zabitych. Do polskiej niewoli wzięto ponad 60 tysięcy jeńców. Rosjanie stracili też ponad 230 dział i ponad 1020 ciężkich karabinów maszynowych oraz wiele innego sprzętu. Po naszej stronie było 4 i pół tysiąca poległych, 22 tysiące rannych żołnierzy i 10 tysięcy zaginionych.

Wi璚ej o: