Przeciw COVID-19 zaszczepiło się aż 63 proc. warszawiaków. Tylko jedna gmina lepsza

Przeciwko koronawirusowi w pełni zaszczepiło się dotychczas 63 proc. mieszkańców Warszawy. To drugi wynik w Polsce. Wiceprezydentka stolicy Renata Kaznowska przekazała, że wkrótce w pobliżu Pałacu Kultury i Nauki powstanie kolejny Warszawski Punkt Szczepień Powszechnych.

Warszawa należy do ścisłej czołówki miejscowości z największą liczbą mieszkańców, którzy są już w pełni zaszczepieni przeciwko COVID-19. Stolica zajmuje drugie miejsce z 63,2 proc.zaszczepionych (1 134 109 osób). Informację tę przekazała w piątek Renata Kaznowska, wiceprezydentka Warszawy. "Nie zwalniamy tempa. Otwieramy kolejny punkt szczepień przy Pałacu Kultury, okolice metra Centrum" - napisała na swoim Twitterze.

Lepszy od Warszawy wynik osiągnęła tylko Podkowa Leśna (woj. mazowieckie, pow. grodziski) - tam zaszczepiło się 2436 osób, czyli 64 proc. mieszkańców tego miasta. Na trzecim miejscu uplasował się Poznań z liczbą 330 725 zaszczepionych, tj. 62,1 proc. Podobny wynik odnotowano w gminie Raszyn (woj. mazowieckie), gdzie - w zależności od preparatu - jedną lub dwie konieczne dawki przyjęło 13 410, a więc 61 proc. mieszkańców.

Od grudnia zeszłego roku, kiedy w Polsce rozpoczęły program szczepień przeciwko koronawirusowi, wykonano ponad 34,7 mln zastrzyków. W pełni zaszczepionych jest natomiast ponad 17,6 mln osób.

Zobacz wideo Ilu Polek i Polaków się zaszczepi? Rozmowa z Łukaszem Pawłowskim z OGB

Akcja "Warszawa szczepi". Gdzie w stolicy można zaszczepić się bez rejestracji?

Mieszkańcy stolicy mogą skorzystać z Warszawskich Punktów Szczepień Powszechnych w Przychodni Lekarskiej przy ul. Chmielnej 14, Hali Sportowej OSiR Targówek przy ul. Ossowskiego 25, Białołęckim Ośrodku Sportu na ul. Strumykowej 21 oraz w Wawerskim Centrum Kultury przy ul. Żegańskiej 1a.

Organizatorzy zastrzegają, że godziny otwarcia poszczególnych punktów mogą zmieniać. Aktualne podane są na tej stronie.

Chętni do zaszczepienia mogą zarejestrować się, dzwoniąc pod dostępne na stronie akcji numery poszczególnych placówek lub na infolinię programu szczepień - 989, a także za pośrednictwem formularza na stronie pacjent.erejestracja.ezdrowie.gov.pl.

Do każdego z czterech punktów szczepień można zgłosić się również bez rejestracji. Wystarczy mieć wystawione e-skierowanie.

"Szczepienia bez zapisów będą odbywały się do wykorzystania ostatniej dawki szczepionki (z 10 tysięcy, które na ten cel przeznaczamy) w godzinach otwarcia placówek" - zapewniają organizatorzy.

Weekendowe punkty szczepień. Gdzie zaszczepić się w sobotę i niedzielę?

Stołeczne weekendowe punkty szczepień działają w następujących lokalizacjach:

  • Centrum Nauki Kopernik - działa od godz. 11:00 do 17:00 (do ostatniego pacjenta);
  • Park Moczydło - przy wejściu do kompleksu basenów w Parku Moczydło - od  godz. 11:00 do 19:00;
  • Skwer Hoovera - na wysokości ul. Krakowskie Przedmieście 60 - od 11:00 do 19:00.
  • Warszawskie zoo - wejście od mostu Gdańskiego - od 11:00 do 17:00.

Żeby otrzymać szczepionkę, można się uprzednio zarejestrować, ale istnieje również opcja szczepienia bez rejestracji i bez zapisów.

Szczepienia w weekendowych punktach są wykonywane preparatami marki Pfizer (dwudawkowa szczepionka) oraz Johnson&Johnson (jednodawkowe szczepienie). W obydwu lokalizacjach na miejscu jest lekarz kwalifikujący, dzięki czemu możliwe są szczepienia dzieci od 12.r oku życia (preparat Pfizer).

Więcej o: