W Warszawie pojawiły się pierwsze zniczodzielnie. Można zostawić je do powtórnego wykorzystania

W Warszawie pojawiły się pierwsze zniczodzielnie. W ramach tej akcji, w specjalnie do tego przygotowanej szafce przy bramie Cmentarza Północnego na Bielanach, można zostawić znicze bez wkładów, które nadają się do powtórnego wykorzystania. To nie tylko forma recyklingu, ale też szansa dla osób potrzebujących, których nie zawsze stać na takie uczczenie pamięci bliskich zmarłych.

Zniczodzielnie pojawią się na cmentarzach w ramach projektów Budżetu Obywatelskiego na rok 2021. Gdzie można ich szukać?

Zobacz wideo Na cmentarzach może wkrótce zabraknąć miejsca

Zniczodzielnie na Bielanach. Znicz do powtórnego wykorzystania można zostawić na specjalnej szafce

O pojawieniu się pierwszej zniczodzielni przy bramie Cmentarza Północnego na Bielanach poinformował na Facebooku Krystian Lisiak - radny tej dzielnicy. "Ustawione zostały przy każdej bramie Cmentarza Północnego na Wólce Węglowej. To realizacja projektu, który wspólnie z Beatą Niedomagałą i Agatą Mikołajczyk zgłosiłem do budżetu obywatelskiego" - poinformował.

Krystian Lisiak wyjaśnił, że zniczodzielnia to miejsce na cmentarzu, w którym można zostawić nadające się do powtórnego wykorzystania znicze bez wkładu. "Wszystko po to, aby nie marnować rzeczy i zmniejszać ilość produkowanych śmieci. Myślę, że będzie to również forma wsparcia dla wszystkich, którzy muszą liczyć się z każdym wydawanym groszem" - napisał na Facebooku.

Lisiak dodał również, że pojechał na cmentarz na Bielanach, by zobaczyć, czy zniczodzielnia funkcjonuje zgodnie z zamierzeniem. "Przyjechałem na moment zobaczyć, jak ostatecznie wygląda realizacja, a już spotkałem dwie osoby, które odstawiły znicze, i jedną, która z pozostawionych zniczy skorzystała" - napisał polityk.

Warszawska radna chciała zniczodzielni na cmentarzach. Wcześniej projekt zgłoszono do budżetu obywatelskiego

Pod koniec marca warszawska radna Agnieszka Jaczewska-Golińska złożyła interpelację w sprawie ustawienia szafek na cmentarzach komunalnych, których celem byłoby umożliwienie wymiany zniczy. - Cmentarne śmieci nie podlegają segregacji i muszą być traktowane jako odpady zmieszane. Proponowane regały to zupełnie inny model recyklingu, który funkcjonuje wspaniale, co pokazują doświadczenia nekropolii, które się na niego zdecydowały. Regały takie (...) często stają się miejscem pomocy bliźniemu, gdzie zamożniejsze osoby pozostawiają nowe znicze, bądź dekoracje, z których mogą skorzystać ubożsi lub osoby przedkładające wielokrotne wykorzystanie przedmiotów nad swoją wyłączność - tłumaczy w rozmowie z portalem Warszawa Nasze Miasto.

W odpowiedzi na interpelację radna otrzymała informację, że powstanie zniczodzielni to plan budżetu obywatelskiego na ten rok.

Zniczodzielnie, które powstają w ramach budżetu obywatelskiego na 2021 rok miały pojawiać się na Cmentarzu Północnym od października 2021 roku. Pierwsza z nich pojawiła się już w sierpniu, a następne będą dostawiane również przy kolejnych trzech innych bramach wejściowych.

Więcej o: