Uroczystości związane z obchodami 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zaczęły się już w piątek 30 sierpnia - wmurowano wówczas kamień węgielny pod budowę Izby Pamięci, która znajdzie się przy Cmentarzu Powstańców Warszawy. Tego dnia miały też miejsce spotkania prezydenta Andrzeja Dudy oraz prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego z powstańcami.
W sobotę 31 lipca odbyła się z kolei m.in. uroczystość przy kamieniu "Żołnierzom Żywiciela" w parku im. Żołnierzy "Żywiciela" przy ul. ks. J. Popiełuszki czy msza św. polowa na placu Krasińskich przy pomniku Powstania Warszawskiego o godz. 18.
W niedzielę 1 sierpnia pierwsze uroczystości rozpoczęły się o godz. 9:00 złożeniem kwiatów pod tablicą umieszczoną na fasadzie dawnej siedziby Konspiracyjnej Kwatery Okręgu Warszawskiego AK przy ul. Filtrowej 68 w Warszawie. To właśnie tam pułkownik Antoni Chruściel "Monter", dowódca Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej, w 1944 roku podpisał rozkaz rozpoczęcia Powstania Warszawskiego.
Zaplanowano również uroczystość, która jest organizowana w Parku im. gen. Gustawa Orlicz-Dreszera - przy Pomniku "Mokotów Walczący - 1944", "gdzie nastąpi podniesienie flagi państwowej, zapalony zostanie 'ogień pamięci' oraz wyświetlona będzie iluminacja Pomnika na 63 dni" - czytamy na gov.pl.
Dokładnie o godzinie 17 w godzinę "W" oddany zostanie hołd powstańcom przy pomniku Gloria Victis znajdującym się na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. To właśnie wtedy w całym mieście usłyszymy syreny, a miasto na chwilę się zatrzyma, by uczcić pamięć poległych i zamordowanych.
Oficjalne obchody 77. rocznicy Powstania Warszawskiego nie skończą się jednak na tym i potrwają aż do 2 października - wówczas odsłonięty zostanie pomnik "Kobietom Powstania Warszawskiego" na placu Krasińskich. Więcej szczegółów na temat zaplanowanych uroczystości znajduje się na stronie Muzeum Powstania Warszawskiego pod adresem 1944.pl.
W parku Dreszera w dniu zrywu kwadrans przed godziną "W" był Władysław Pośnik, który miał wówczas 15 lat. Jak opowiada, nie wiedział o tym, że za chwilę zacznie się strzelanina. Do parku przyszedł z kolegami, żeby wykąpać się w basenie przeciwpożarowym. Do walki o stolicę dołączył 3 sierpnia jako sanitariusz.
Powstanie Warszawskie trwało 63 dni. 14 lutego 1945 roku formalnie utworzono Biuro Odbudowy Stolicy - centralną instytucję, która miała zajmować się podnoszeniem miasta z ruin.
W odbudowie stolicy brała udział Irena Paśnik, która w czasie powstania była sanitariuszką i łączniczką. -Jako powstańcy pierwsi zgłaszaliśmy się do odbudowy Warszawy. Nie dostawaliśmy za to zapłaty - mówi Irena Paśnik.
Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki stanęło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych.
Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wyniosły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono ze zniszczonego miasta, które po powstaniu Niemcy niemal całkowicie zburzyli.