Powstanie pomnik Kobietom Powstania Warszawskiego. "Jesteśmy im winni pamięć"

Przed wejściem do Ogrodu Krasińskich w Warszawie stanie nowy pomnik. Monument poświęcony Kobietom Powstania Warszawskiego zostanie odsłonięty w 77. rocznicę zakończenia powstańczego zrywu. - Ten pomnik będzie pięknym gestem dla nas wszystkich - podkreśliła wiceprezeska Związku Powstańców Warszawskich, Halina Jędrzejewska ps. Sławka.

W kwietniu br. Rada Warszawy pozytywnie zaopiniowała plan budowy pomnika Kobietom Powstania Warszawskiego. Za uchwałą opowiedzieli się wszyscy stołeczni radni. Z inicjatywą budowy pomnika wyszła Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego. 

Zobacz wideo 63 dni w 3 minuty. Tak wybuchało i upadało Powstanie Warszawskie [ANIMACJA]

Warszawa. Nowy pomnik upamiętni kobiety Powstania Warszawskiego

Pomnik z brązu powstaje w artystycznej pracowni odlewniczej w Zakopanem. Będzie przedstawiał grupę trzech trzymających się za ręce kobiet w różnym wieku. Monument ma być symbolem ich solidarności i godności. Na rzeźbie zostanie umieszczona inskrypcja:  "Kobietom Powstania Warszawskiego". Za wykonanie monumentu odpowiada Monika Osiecka, która wcześniej wykonała m.in. rzeźbę na grobie Kory Jackowskiej.

- Bardzo się cieszę, że ponad podziałami politycznymi radni naszego miasta zagłosowali za tym upamiętnieniem. Niemal co czwarty żołnierz walczącej Warszawy był kobietą: sanitariuszką, łączniczką, żołnierką z karabinem na ramieniu. Kobiety brały udział w najważniejszych powstańczych działaniach, stanowiły większość mieszkańców Warszawy - powiedziała Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady m.st. Warszawy. 

Pomnik upamiętniający kobiety Powstania Warszawskiego stanie przed wejściem do Ogrodu Krasińskich. Niedaleko tego miejsca, na placu Krasińskich, znajduje się pomnik Bohaterów Powstania Warszawskiego. Nowy monument zostanie odsłonięty 2 października 2021 r. w 77. rocznicę zakończenia Powstania Warszawskiego. 

Rafał Trzaskowski popiera inicjatywę. "Jesteśmy im winni pamięć"

Halina Jędrzejewska ps. Sławka, wiceprezeska Związku Powstańców Warszawskich, powiedziała, że przez lata uważało się, że sanitariuszki nie były żołnierzami. - Ale ja zawsze czułam się żołnierzem, który walczy o nasz kraj. Uważam, że rola kobiet w powstaniu była przez lata niedoceniana. To dobrze, że zaczynamy o tym mówić i przypominać, jak wiele wysiłku włożyłyśmy w ratowanie ojczyzny. Ten pomnik będzie pięknym gestem dla nas wszystkich - zaznaczyła. 

Budowę pomnika popiera również prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. - Żołnierki, sanitariuszki, łączniczki. Ale też matki, córki, siostry, wnuczki. Dzielne na polu walki, tragicznie dotknięte koszmarem wojny. Jesteśmy im winni pamięć. Dlatego popieram budowę pomnika Kobietom Powstania Warszawskiego - powiedział. 

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 r. o godzinie 17. Przeciwko 16 tys. niemieckich żołnierzy stanęło 50 tys. powstańców. Przeciwnik był jednak lepiej uzbrojony, posiadał rozwiniętą broń pancerną, a ponadto miał do dyspozycji artylerię i lotnictwo. Był to główny czynnik decydujący o wyniku patriotycznego zrywu. Powstańcy prowadzili walkę przez 63 dni, skapitulowali w nocy z 2 na 3 października 1944 r. W czasie powstania Niemcy zrównali z ziemią większą część Warszawy. Podczas walk zginęło od 150 do 200 tys. cywili i 16 tys. polskich żołnierzy.

Więcej o: