Ukończono drugi tunel pod Wisłą, którym ścieki będą przesyłane do oczyszczalni Czajka. Budowa alternatywnego układu przesyłowego trwała dziewięć miesięcy. Rozpoczęto ją w ubiegłym roku po drugiej z kolei awarii istniejącego tunelu.
Jak poinformowały wodociągi, drugi kolektor został oddany do eksploatacji i to zamyka I fazę budowy alternatywnego układu przesyłowego. Poza dwoma nitkami pod Wisłą zbudowano także uzupełniający naziemny rurociąg, który łączy istniejącą infrastrukturę naziemną po obu stronach rzeki z nitkami pod korytem Wisły.
"2 place budowy, a na nich ponad 100 zaangażowanych pracowników, roboty trwające 24h na dobę. Efekt: niemal 800 m przewiertu metodą direct pipe - to najdłuższy taki przewiert w Polsce. Druga nitka rurociągu przesyłowego do oczyszczalni Czajka już działa" - napisał prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
Oddanie do użytku rurociągów pod Wisłą nie oznacza końca całej inwestycji. Teraz wykonana zostanie sieć i obiekty łączące wykonane rurociągi pod Wisłą zakładami Świderska i Farysa.
Ponadto trwają prace związane z demontażem uszkodzonych podczas awarii w sierpniu 2020 r. kolektorów w tunelu pod Wisłą. Miejskie wodociągi piszą, że to "niezwykle skomplikowane przedsięwzięcie w swoim charakterze zbliżone do prac górniczych, wymagające najwyższej precyzji i ostrożności z uwagi na bezpieczeństwo pracujących w tunelu ludzi". "Odtworzenie układu w tunelu jest planowane do końca 2024 r." - informują wodociągi.