Budżet obywatelski w Warszawie. Królują ekologiczne i zielone projekty

Warszawiacy zdecydowali. 15 lipca w Pałacu Kultury ogłoszono wyniki ósmej edycji budżetu obywatelskiego, a wśród wybranych projektów ważną część stanowią inicjatywy ekologiczne. Wygląda na to, że decyzją mieszkańców stolica stanie się zielonym miastem działąjącym na rzecz środowiska.

Warszawiacy mogli wybierać spośród 1429 projektów, w tym 129 propozycji ogólnomiejskich i 1300 dzielnicowych. Łącznie zarezerwowano na realizację około 94 mln zł. Znamy już wyniki. Które projekty wybrali obywatele?

Zobacz wideo Czy paliwo lotnicze może być ekologiczne?

Budżet obywatelski Warszawy. Głosowało ponad 93 tysiące obywateli

- Budżet obywatelski naprawdę zmienia Warszawę. Od 2015 r. zrealizowaliśmy ponad 3,5 tys. pomysłów zgłoszonych i wybranych warszawiaków. Angażujmy się, głosujmy i decydujmy, co powstanie w naszym mieście, na sąsiedniej ulicy lub w części dzielnicy, która jest nam szczególnie bliska - mówiła jeszcze pod koniec czerwca cytowana przez TVN24 Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta Warszawy.

W samym głosowaniu w tegorocznym budżecie obywatelskim udział wzięło ponad 93 tys. mieszkańców Warszawy, z czego ok. 25 tys. zrobiło to ostatniego dnia. Łącznie zrealizowanych będzie 348 projektów, w tym 17 ogólnomiejskich.

Budżet obywatelski Warszawy - wyniki

Tegoroczne wygrane projekty to w dużej mierze ekologiczne inicjatywy. "Duże drzewa w Warszawie" to projekt oszacowany na 28 mln zł, który zdobył największą liczbę głosów (33 795)  wśród ogólnomiejskich inicjatyw. 

 

Zielone projekty królują również w głosowaniach dzielnicowych. Na Woli największą liczbę głosów uzyskały:

  • 200 dużych drzew przy wolskich ulicach - 3351 głosów
  • Drzewa i zieleń urządzona na Woli - 2765 głosów
  • Butelkomaty dla Woli - kontynuacja - 2555 głosów.

Na Ochocie najwięcej osób - 2524 - głosowało na "120 drzew dla Ochoty", na Pradze-Południe Warszawiacy wybierali najchętniej projekt "Pokonamy smog zielenią. Nowe drzewa krzewy i kwiaty dla Pragi-Południe" (4446), we Włochach - najwięcej głosów uzyskał projekt "Drzewa dla Włoch" (1169), na Białołęce - "Stop smog. Posadźmy drzewa i krzewy wśród najważniejszych dróg na Białołęce. Stwórzmy zielone aorty dzielnicy" (2573), w Wilanowie - "Dodatkowe drzewa na zieleńcach wilanowskich" (1336), na Żoliborzu  "Drzewa i zieleń na Żoliborzu" (1560), w Wesołej - "Demonstracyjny ogród deszczowy" (485), na Mokotowie - "Przywróćmy zielone aleje. Sadzimy tysiąc nowych drzew, roślin, krzewów i kwiatów" (3740), na Bielanach najwięcej głosów uzyskała inicjatywa "Nowy las na Bielanach. 500 drzew przy serku bielańskim" (2291). W Wawrze najwięcej osób głosowało na "Edukacyjny wodny park zabaw" (1331), w Ursusie na "Remont budynku OSP Ursus i Skwer przy stacji Warszawa Ursus" (po 1183 głosy,  w Rembertowie "Budujemy nowy park w Rembertowie - rejon Strażacka/Kordiana" (640), a na Ursynowie "Łączymy rowerowe szlaki" (2437).

- Budżet obywatelski to przede wszystkim ludzie. Chciałbym podziękować autorom projektów za zgłoszenie swoich pomysłów. Cieszę się, ze Warszawa ma tylu zaangażowanych mieszkańców, którzy chcą zmieniać stolicę razem z nami, [...] że interesujecie się swoim miastem i że będziecie z satysfakcją korzystać z tego, co w nim dzięki Wam powstanie - powiedział prezydent WarszawyRafał Trzaskowski, który co prawda był na gali nieobecny, ale odtworzono film z jego wystąpieniem.

Więcej o: