Bielany. Przebudowa ulicy Sokratesa. Będą utrudnienia, ale po remoncie ma być bezpieczniej

Wielomiesięczne prace na ulicy Sokratesa ruszają już na początku przyszłego tygodnia. Kierowcy mogą spodziewać się sporych utrudnień w ruchu.

Prace zostały rozplanowane na pięć kolejnych miesięcy, a przeprowadzi je Zakład Remontów i Konserwacji Dróg. "Po ich zakończeniu ul. Sokratesa zmieni się nie do poznania - przede wszystkim stanie się bezpieczna i wygodna" - zapewnia stołeczny magistrat.

Zobacz wideo Jedziesz rowerem i nagle... gdzie się podziała droga? Takich miejsc w Warszawie jest mnóstwo [WIDEO]

Przebudowa ulicy Sokratesa. Utrudnienia w ruchu

Przebudowa rozpocznie się od rozbierania wysepek na środku jezdni i azyli na przejściach dla pieszych. Roboty z tym związane prowadzone będą od strony ul. Wólczyńskiej. Potrwają cały przyszły tydzień, w trakcie którego pieszych, rowerzystów i kierowców czekają utrudnienia.

Od poniedziałku 12 lipca:

  • ruch pojazdów na całej długości ul. Sokratesa odbywać się będzie po jednym pasie w obie strony. Wyjazd z ul. Petofiego na ul. Sokratesa będzie możliwy wyłącznie w prawo, podobnie jak z ul. Szekspira;
  • przejazdy na wysokości ul. Tołstoja, parkingu w rejonie ul. Balzaka i ul. Kaliszówka pozostaną bez zmian;
  • na tym etapie prac nie zmieni się organizacja ruchu pieszych i rowerzystów.

W poniedziałku 19 lipca rozpoczną się roboty po południowo-wschodniej stronie jezdni. W związku z tym:

  • zamknięte będą pasy ul. Sokratesa do jazdy w stronę ul. Kasprowicza. Ruch w obu kierunkach będzie się odbywał drugą jezdnią - po jednym pasie w każdą stronę;
  • na ul. Conrada na skrzyżowaniu z ul. Wółczyńską, na jezdni w kierunku ul. Sokratesa, skrajny lewy pas zostanie oznakowany jako pas do skrętu w lewo w ul. Wólczyńską. Analogicznie na ul. Przy Agorze, na jezdni w kierunku ul. Sokratesa, lewy pas zostanie oznakowany jako lewoskręt w ul. Kasprowicza;
  • wyjazdy z ul. Petofiego i z ul. Tołstoja na ul. Sokratesa zostaną zamknięte. Zalecany jest objazd do ul. Wolumen i ul. Wółczyńskiej. Wjazdy na parking w rejonie ul. Balzaka i naprzeciwko ul. Kaliszówka zostaną zawężone do 5 m szerokości i będą funkcjonowały zarówno jako wjazd i wyjazd. Wyjazd z ul. Szekspira w ul. Sokratesa będzie możliwy wyłącznie w prawo;
  • organizacja ruchu na ciągu pieszo-rowerowym po stronie nieparzystej ul. Sokratesa pozostanie bez zmian. Po drugiej stronie ulicy chodnik zostanie zawężony do ok. 2 m.
  • na ul. Sokratesa będzie obowiązywał zakaz parkowania podczas całego czasu trwania prac. Taka organizacja będzie obowiązywać do końca sierpnia, po czym ruch zostanie przełożony na przebudowaną jezdnię.

Przebudowa ulicy Sokratesa. Co się zmieni?

"Wszystkie istniejące przejścia dla pieszych przez ul. Sokratesa będą skrócone i zabezpieczone azylem. Powstanie też nowe przejście na wysokości budynku nr 13. Mieszkańcy zyskają szerszy chodnik po północno-zachodniej stronie, gdzie koncentrują się wszystkie sklepy i punkty usługowe. Dziś chodzi się tam wąskim chodnikiem, obok którego bez żadnej separacji przebiega równie wąska droga rowerowa. Po zmianach chodnik zostanie dwukrotnie poszerzony, a droga rowerowa powstanie bliżej jezdni i będzie oddzielona od pieszych pasem zieleni. Po stronie południowo-wschodniej, gdzie jest szeroki i mniej uczęszczany chodnik, zaplanowano ciąg pieszo-rowerowy" - przekazano w komunikacie warszawskiego urzędu miasta.

Na Sokratesa będzie też bardziej zielono - do rosnących tam drzew dosadzonych zostanie 110 kolejnych oraz setki krzewów. W planach jest również stworzenie ogrodów deszczowych, remont nawierzchni oraz wymiana lamp ulicznych. Prace związane z latarniami już trwają, prowadzone są od strony ul. Wólczyńskiej.

Więcej o: