Bielany. Przebudowa ulicy Sokratesa. Będą utrudnienia, ale po remoncie ma być bezpieczniej

Wielomiesięczne prace na ulicy Sokratesa ruszają już na początku przyszłego tygodnia. Kierowcy mogą spodziewać się sporych utrudnień w ruchu.

Prace zostały rozplanowane na pięć kolejnych miesięcy, a przeprowadzi je Zakład Remontów i Konserwacji Dróg. "Po ich zakończeniu ul. Sokratesa zmieni się nie do poznania - przede wszystkim stanie się bezpieczna i wygodna" - zapewnia stołeczny magistrat.

Zobacz wideo Jedziesz rowerem i nagle... gdzie się podziała droga? Takich miejsc w Warszawie jest mnóstwo [WIDEO]

Przebudowa ulicy Sokratesa. Utrudnienia w ruchu

Przebudowa rozpocznie się od rozbierania wysepek na środku jezdni i azyli na przejściach dla pieszych. Roboty z tym związane prowadzone będą od strony ul. Wólczyńskiej. Potrwają cały przyszły tydzień, w trakcie którego pieszych, rowerzystów i kierowców czekają utrudnienia.

Od poniedziałku 12 lipca:

  • ruch pojazdów na całej długości ul. Sokratesa odbywać się będzie po jednym pasie w obie strony. Wyjazd z ul. Petofiego na ul. Sokratesa będzie możliwy wyłącznie w prawo, podobnie jak z ul. Szekspira;
  • przejazdy na wysokości ul. Tołstoja, parkingu w rejonie ul. Balzaka i ul. Kaliszówka pozostaną bez zmian;
  • na tym etapie prac nie zmieni się organizacja ruchu pieszych i rowerzystów.

Trasa S8 / zdjęcie ilustracyjnePijany kierowca ujęty na trasie S8. Dokonano obywatelskiego zatrzymania

W poniedziałku 19 lipca rozpoczną się roboty po południowo-wschodniej stronie jezdni. W związku z tym:

  • zamknięte będą pasy ul. Sokratesa do jazdy w stronę ul. Kasprowicza. Ruch w obu kierunkach będzie się odbywał drugą jezdnią - po jednym pasie w każdą stronę;
  • na ul. Conrada na skrzyżowaniu z ul. Wółczyńską, na jezdni w kierunku ul. Sokratesa, skrajny lewy pas zostanie oznakowany jako pas do skrętu w lewo w ul. Wólczyńską. Analogicznie na ul. Przy Agorze, na jezdni w kierunku ul. Sokratesa, lewy pas zostanie oznakowany jako lewoskręt w ul. Kasprowicza;
  • wyjazdy z ul. Petofiego i z ul. Tołstoja na ul. Sokratesa zostaną zamknięte. Zalecany jest objazd do ul. Wolumen i ul. Wółczyńskiej. Wjazdy na parking w rejonie ul. Balzaka i naprzeciwko ul. Kaliszówka zostaną zawężone do 5 m szerokości i będą funkcjonowały zarówno jako wjazd i wyjazd. Wyjazd z ul. Szekspira w ul. Sokratesa będzie możliwy wyłącznie w prawo;
  • organizacja ruchu na ciągu pieszo-rowerowym po stronie nieparzystej ul. Sokratesa pozostanie bez zmian. Po drugiej stronie ulicy chodnik zostanie zawężony do ok. 2 m.
  • na ul. Sokratesa będzie obowiązywał zakaz parkowania podczas całego czasu trwania prac. Taka organizacja będzie obowiązywać do końca sierpnia, po czym ruch zostanie przełożony na przebudowaną jezdnię.

Protest przeciwko LGBTAntyaborcyjne i homofobiczne furgonetki mają zniknąć z ulic. Rada Warszawy przyjęła uchwałę

Przebudowa ulicy Sokratesa. Co się zmieni?

"Wszystkie istniejące przejścia dla pieszych przez ul. Sokratesa będą skrócone i zabezpieczone azylem. Powstanie też nowe przejście na wysokości budynku nr 13. Mieszkańcy zyskają szerszy chodnik po północno-zachodniej stronie, gdzie koncentrują się wszystkie sklepy i punkty usługowe. Dziś chodzi się tam wąskim chodnikiem, obok którego bez żadnej separacji przebiega równie wąska droga rowerowa. Po zmianach chodnik zostanie dwukrotnie poszerzony, a droga rowerowa powstanie bliżej jezdni i będzie oddzielona od pieszych pasem zieleni. Po stronie południowo-wschodniej, gdzie jest szeroki i mniej uczęszczany chodnik, zaplanowano ciąg pieszo-rowerowy" - przekazano w komunikacie warszawskiego urzędu miasta.

Na Sokratesa będzie też bardziej zielono - do rosnących tam drzew dosadzonych zostanie 110 kolejnych oraz setki krzewów. W planach jest również stworzenie ogrodów deszczowych, remont nawierzchni oraz wymiana lamp ulicznych. Prace związane z latarniami już trwają, prowadzone są od strony ul. Wólczyńskiej.

Więcej o: