Pałac Saski do odbudowy - będzie nową siedzibą Senatu? Andrzej Duda składa projekt. "Symbol ciągłości"

W środę prezydent Andrzej Duda przekaże do Sejmu projekt ustawy dotyczący odbudowy Pałacu Saskiego w Warszawie. Dokument zostanie wręczony marszałkini Sejmu podczas uroczystości na placu Piłsudskiego. Prezydencki minister przekazał, że docelowo odbudowany Pałac Saski ma być m.in. nową siedzibą Senatu.

W myśl projektu odtworzona ma zostać pierzeja placu Marszałka Józefa Piłsudskiego z Pałacem Saskim, Pałacem Brühla i kamienicami przy ulicy Królewskiej. Prezydencki minister Wojciech Kolarski powiedział Polskiemu Radiu, że inicjatywa Andrzeja Dudy to realizacja zapowiedzi z 2018 roku, przedstawionej w formie deklaracji w 100-lecie odzyskania niepodległości. - To z jednej strony przykład konsekwencji w dążeniu prezydenta Dudy do realizacji tej inwestycji, a z drugiej strony będzie punkt zwrotny, który zamyka - trwający wiele lat, wiele dekad - proces dyskusji, kiedy zastanawiano się czy odbudować Pałac Saski, czy tego nie robić, w jakiej formie należy go ewentualnie odbudować - podkreślił.

Zobacz wideo Andrzej Duda odznaczył Jakuba Błaszczykowskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski

Pałac Saski będzie odbudowany. Andrzej Duda składa projekt

Kwestia Pałacu Saskiego była tematem piątkowego spotkania prezydenta z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim. Odbudowa Pałacu Saskiego znalazła się wśród założeń Polskiego Ładu. Minister Wojciech Kolarski przyznał jednak, że realizacja tej inwestycji to proces wieloletni. - Niebawem będziemy mogli poznać głosy ekspertów w sprawie czasu realizacji tej inwestycji. Natomiast oczywiście mówimy tutaj o przedsięwzięciu, które będzie trwało dłużej niż jedna kadencja, to wykracza poza wszystkie teraz sprawowane kadencje władz Rzeczypospolitej - wyjaśnił.

Kolarski w rozmowie z PAP powiedział też, że w odbudowanym Pałacu Saskim swoją nową siedzibę ma mieć Senat. - W zamierzeniu Pałac Saski ma stać się przestrzenią instytucji i inicjatyw kulturalnych. Z kolei kamienice przy ulicy Królewskiej są rozważane jako przyszła siedziba Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. Natomiast Pałac Brühla jako siedziba Senatu. W tej sprawie przed kilkoma dniami pan prezydent rozmawiał z marszałkiem Senatu, przedstawiając tę ideę - przekazał.

Jak podaje "Wyborcza Warszawa", prezes PiS Jarosław Kaczyński dawał do zrozumienia, że w pobliżu pomnika Lecha Kaczyńskiego na pl. Piłsudskiego mogłoby się także znaleźć całe muzeum Lecha Kaczyńskiego. - Trzeba by zrobić całe muzeum, żeby to opisać [życie Lecha Kaczyńskiego]. Skądinąd pracujemy, Instytut Lecha Kaczyńskiego pracuje, aby takie muzeum powstało - mówił w 2020 roku, cytowany przez "GW". Nie padło wprost, gdzie muzeum mogłoby się znajdować - ale spekuluje się, że wyznaczonym do tego miejscem mógłby być Pałac Saski. 

Minister Wojciech Kolarski podkreślił, że to przedsięwzięcie Pałacu Saskiego ma charakter wspólnotowy i państwowy.

Pałac Saski był jednym z symboli II RP, będzie symbolem ciągłości naszych dziejów. Ta inwestycja ma również praktyczny charakter. Będą to budynki spełniające funkcje publiczne, będą siedzibami instytucji publicznych, ale będą jednocześnie dostępne dla wszystkich obywateli

- zaznaczył sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta.

Pierwszy barokowy pałac w miejscu późniejszego Pałacu Saskiego powstał po 1661 roku. W I połowie XVIII wieku gmach zakupił król August II Mocny i rozpoczął jego przebudowę. Był własnością królów Saksonii aż do 1816 roku. Zniszczony podczas powstania listopadowego, później odbudowywany i rozbudowywany. W okresie zaborów był własnością rosyjskiego kupca Iwana Skwarcowa, a później trafił na potrzeby armii Imperium Rosyjskiego.

W II RP był siedzibą Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, mieścił również Biuro Szyfrów, gdzie w 1932 roku polscy matematycy dokonali pierwszego złamania kodu Enigmy.

Po wybuchu II wojny światowej i kapitulacji Warszawy Pałac Saski zajęli Niemcy, którzy w grudniu 1944 roku, wycofując się ze stolicy, wysadzili go w powietrze. Ocalał tylko fragment arkad z Grobem Nieznanego Żołnierza, utworzonym tam w 1925 roku.

Więcej o: