Warszawa. Wyciek danych z ratusza. "Omyłkowo przesłaliśmy numery ksiąg wieczystych"

Warszawski ratusz poinformował, że w związku z nieprawidłowym działaniem systemu doszło do naruszenia danych osobowych. Jakie konkretnie informacje wyciekły, jak mogą zostać wykorzystane i co można w tym przypadku zrobić?
Zobacz wideo Aplikacje Fleeceware

"Omyłkowo przesłaliśmy w wiadomości elektronicznej do osób nieuprawnionych numery ksiąg wieczystych, które są zawarte w rejestrach cen nieruchomości" - przyznaje ratusz. Chodzi o kilkadziesiąt stron danych osobowych. Urząd "przeprasza za tę nieprzyjemną sytuację" i zapewnia, że z osobami, do których trafiły informacje, już się skontaktowano, jednak mimo to zaleca, by zabezpieczyć się przed ich ewentualnym nieuczciwym wykorzystaniem.

Wyciek danych w warszawskim urzędzie miasta

Jak możemy przeczytać w komunikacie prezydenta Warszawy, w wyniku nieprawidłowego działania systemu informatycznego wygenerowano zestawienie, w którym znalazły się "niepotrzebne, nadmiarowe informacje", czyli numery ksiąg wieczystych. Rejestry zostały przesłane do czterech odbiorców w dniach 27 maja, 2, 7 i 9 czerwca 2021 roku. "Nie mamy sygnałów, by dane osobowe trafiły do nieuczciwych osób, zostały upublicznione lub w jakikolwiek sposób wykorzystane (...) przez osobę niepowołaną" - zapewnia ratusz. Mimo to zaleca podjęcie działań zabezpieczających przed "ewentualnym nieuczciwym wykorzystaniem danych".

"Incydent bezpieczeństwa" w warszawskim urzędzie miasta. Czym grozi wyciek danych?

W księgach wieczystych zawarte są dane osób, które mają lub miały w przeszłości prawo własności nieruchomości. Po numerze księgi wieczystej można zatem poznać takie dane osobowe jak między innymi: imię, nazwisko, imiona rodziców, numer PESEL.

Do czego mogą zostać wykorzystane takie dane? Na przykład do wzięcia w czyimś imieniu pożyczki za pośrednictwem Internetu lub telefonu, zawarcia umowy cywilno-prawnej czy podrobienia dokumentów.

Co mogę zrobić, jeśli moje dane wyciekły?

Ratusz zachęca do założenia konta w systemie informacji kredytowej w Biurze Informacji Kredytowej, by móc monitorować, "czy ktoś nie próbuje uzyskać kredytu" za pośrednictwem danych, które wyciekły

Jeśli natomiast okaże się, że dane rzeczywiście zostały upublicznione lub wykorzystane przez osobę nieuprawnioną, należy zawiadomić policję oraz skontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych Osobowych w Urzędzie m.st. Warszawy. 

Pełną treść komunikatu wraz z listą wyodrębnionych lokali, których numery ksiąg wieczystych zostały udostępnione, można znaleźć TUTAJ.

Więcej o: