Rafał Trzaskowski o zwężeniu Al. Jerozolimskich: Chcemy powoli wyprowadzać ruch z centrum miasta

Rafał Trzaskowski zadeklarował na antenie Radia ZET, że chce wyprowadzić ruch samochodowy z centrum Warszawy. - W ścisłym centrum preferujemy komunikację miejską. Nigdy się z tego nie wycofam - podkreślił.

Zarząd Dróg Miejskich ogłosił w połowie maja przetarg na projekt zmiany Al. Jerozolimskich od ronda Czterdziestolatka przez rondo de Gaulle’a aż do wjazdu na wiadukt Mostu Poniatowskiego. "Projekt powstanie w ścisłej koordynacji z PKP, które planują przebudowę tunelu kolejowego metodą odkrywkową oraz budowę nowej stacji w rejonie ulicy Nowy Świat" - czytamy na stronie ZDM.

Zobacz wideo Na ile realny jest scenariusz "premier Trzaskowski"?

Rafał Trzaskowski: Chcę, żeby Marszałkowska i Aleje Jerozolimskie wreszcie odżyły

- My nie budujemy miasta sowieckiego, gdzie mamy arterię, gdzie się pędzi samochodem przez centrum miasta. Chcemy powoli wyprowadzać ruch z centrum miasta - powiedział w środę prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski zapytany w Radiu ZET o zwężenie jednej z głównych ulic w centrum stolicy - Alei Jerozolimskich

Prezydent stolicy dodał, że "w ścisłym centrum preferujemy komunikację miejską" i podkreślił, że nigdy się z tej decyzji nie wycofa. - Miasto dla wszystkich: pieszych, kierowców, rowerzystów. Chcę, żeby Marszałkowska i Aleje wreszcie odżyły - wyjaśnił Rafał Trzaskowski

ZDM ogłosiło przetarg na projekt nowych Al. Jerozolimskich

W połowie maja ratusz poinformował, że  Aleje Jerozolimskie zostaną przebudowane, a wzdłuż jezdni pojawią się drzewa, ścieżki rowerowe i szerokie chodniki.  - Dzięki budowie "Nowego Centrum Warszawy" stolica przejdzie metamorfozę podobną do tej, którą mają już za sobą takie europejskie metropolie jak Kopenhaga czy Sztokholm - informował Rafał Trzaskowski na stronie urzędu.

- Wprowadzamy rozwiązania, które pogodzą oczekiwania pieszych, kierowców, rowerzystów i przedsiębiorców. A to wszystko po to, żeby miasto, które do tej pory było idealnym miejscem do pracy, stało się również idealnym miejscem do życia - deklarował prezydent Warszawy.

- To jedno z największych wyzwań programu "Nowe Centrum Warszawy", który odmieni oblicze centralnej części stolicy. Budujemy już nowy plac Pięciu Rogów, planujemy przebudowę Marszałkowskiej, teraz czas na Aleje Jerozolimskie - przekazał zastępca prezydenta Warszawy Michał Olszewski. I podkreślił: - Chcemy, aby po zakończeniu inwestycji kolejowej, Aleje Jerozolimskie zmieniły się w piękną przestrzeń publiczną, przyjazną pieszym, rowerom i komunikacji zbiorowej, a także pełną zieleni.

 

Po przebudowie Aleje Jerozolimskie będą miały szerokie chodniki oraz ścieżki rowerowe, a w czterech rzędach zostaną posadzone drzewa - tak jak przed II wojną światową. Pasy ruchu zostaną zwężone do dwóch w każdym kierunku, w tym jeden zostanie przeznaczony dla autobusów i taksówek.

Więcej o: