Warszawa. Lokatorzy znaleźli w swoim mieszkaniu skorpiona. Mógł przyjechać w bagażu z Włoch

- W jednym z mieszkań przy ulicy Szczęśliwickiej w Warszawie znaleziono skorpiona. Interweniował Ekopatrol straży miejskiej - powiedział cytowany przez portal interia.pl starszy inspektor Jerzy Jabraszko ze stołecznej straży miejskiej. Funkcjonariusze przewieźli skorpiona do Centrum CITES, działającym przy warszawskim zoo.

Nieproszonego gościa w warszawskim mieszkaniu odkrył pies, który na widok skorpiona zaczął głośno szczekać i zaalarmował gospodarzy - mówił cytowany przez portal interia.pl starszy inspektor Jerzy Jabraszko.

Zobacz wideo Jak spakować ubrania, by zająć minimum miejsca? Znamy genialny patent ze skarpetkami

Skorpion "miał się dobrze". Przewieziono go do Centrum CITES

W sobotę strażnicy miejscy z Ekopatrolu otrzymali pilne zgłoszenie i udali się do jednego z mieszkań przy ulicy Szczęśliwickiej w Warszawie. Okazało się, że mieszkańcy znaleźli kilkucentymetrowego skorpiona. - Miał się całkiem dobrze - mówił Jabraszko.

Skorpion mógł przyjechać do Polski z Włoch. Prawdopodobnie dostał się do jednej z walizek i wrócił z wakacji razem z mieszkańcami ze Szczęśliwickiej. Funkcjonariusze straży miejskiej przetransportowali go do Centrum CITES działającego przy warszawskim zoo.

Centrum daje schronienie zwierzętom zatrzymywanym przez Służby Celne, Policję i Straż Miejską. "CITES" to skrót od Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (ang. Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora). Głównym celem konwencji jest kontrola, redukcja lub całkowita eliminacja handlu okazami gatunków, których liczba lub stan sugerują, że ich niekontrolowane pozyskiwanie z naturalnego środowiska byłoby szkodliwe dla przetrwania tych taksonów - czytamy na stronie internetowej cites.zoo.waw.pl. Centrum stworzone jest do współpracy z odpowiednimi służbami dostarczającymi zwierzęta.

Ekopatrol straży miejskiej. Funkcjonariusze mają uprawnienia TOZ-u

Zadaniem ekologicznych patroli straży miejskiej jest niesienie pomocy zwierzętom oraz usuwanie skutków anomalii pogodowych. Dzwoniąc pod numer 986 i zgłaszając sprawę związaną ze zwierzętami, można oczekiwać, że to właśnie Ekopatrol zajmie się sprawą. Funkcjonariusze pomagają zarówno bezdomnym psom, jak i zwierzętom egzotycznym i dziko żyjącym.

 -  Oprócz uprawnień, jakie posiadają strażnicy miejscy, funkcjonariusze takiego patrolu mają dodatkowo uprawnienia inspektorów TOZ-u oraz uprawnienia operatora pilarek spalinowych, dzięki którym mogą usuwać skutki anomalii pogodowych - tłumaczył w rozmowie z portalem ekologia.pl Piotr Żmudzki, zastępca kierownika Ekopatrolu Warszawskiej Straży Miejskiej.

Więcej o: