Betonowe bariery na Placu Zbawiciela zyskały nowe życie. Ozdobiły je kolorowe grafiki

Betonowe bariery, które powiększają przestrzeń na ogródki restauracyjne i kawiarniane, stanęły na Placu Zbawiciela w Warszawie. Zostały ustawione w nocy z 2 na 3 czerwca, a ich wygląd, mimo ogłoszonego wcześniej konkursu, był do końca trzymany w tajemnicy. Gdy się pojawiły, zaskoczyły mieszkańców, bo zeszłoroczną szarość zastąpiły radosne kolory.

Drogowcy zamontowali w nocy ze środy na czwartek bariery ochronne, które wyłączają z ruchu jeden pas na Placu Zbawiciela.

Zobacz wideo Ponad 230 mln dla polskich klubów! "To jeden z najtrudniejszych sezonów w historii" [Studio Biznes]

Plac Zbawiciela bez tęczy, ale znów barwny. Betonowe bariery ozdobione kolorowymi grafikami

Warszawscy urzędnicy postanowili przegrodzić barierami jezdnie, by powiększyć przestrzeń na ogródki restauracyjne i kawiarniane. Ma to wspomóc przedsiębiorców z branży gastronomicznej, którzy odnotowali straty z powodu obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. - W tym roku, z powodu pandemii, stawki opłat zostały czterokrotnie obniżone - poinformował Zarząd Dróg Miejskich.

Choć betonowe bariery pojawiły się już rok temu, to tym razem ich wygląd ożywia plac Zbawiciela. Zeszłoroczne szare bariery, w tym roku są ozdobione kolorowymi grafikami. Malowanie zapór odbywało się w zamkniętym namiocie, a ich wygląd do końca trzymany był w tajemnicy. - Ponieważ w zeszłym roku część mieszkańców zwracała uwagę na ich estetyczną surowość, zostały tak pomalowane, żeby komponowały się z otoczeniem - wyjaśnił Zarząd Dróg Miejskich.

Rysunki na zaporach powstały w wyniku miejskiego konkursu "Pomaluj pl. Zbawiciela". Zwycięzcami zostali Igor Chołda, Monika Prus i Krzysztof Woć. Co ciekawe, najważniejszym warunkiem konkursu było niedopuszczenie do  wykorzystywania w projekcie tekstów, znaków graficznych, używania haseł i symboli za wyjątkiem znaku promocyjnego Miasta Stołecznego Warszawy.

Więcej miejsca dla gastronomii i pieszych na Placu Zbawiciela. Będą zmiany w ruchu drogowym

Do końca wakacji jeden pas na placu Zbawiciela będzie wyłączony z ruchu. ZTM zapowiada, że dzięki temu powiększy się przestrzeń dla pieszych, a klienci lokali gastronomicznych będą mogli zachować między sobą bezpieczny dystans. Przybędzie również miejsc postojowych na fragmencie ul. Marszałkowskiej.

Zmiany na pl. Zbawiciela będą obowiązywać przez całe wakacje - co najmniej do 29 sierpnia. Okres ten może jednak zostać wydłużony, o ile nie pojawią się ponowne ograniczenia związane z pandemią koronawirusa.

Pomysł na postawienie betonowych barier narodził się w wyniku trudnej sytuacji związanej z pandemią COVID-19. Przedsiębiorcy mają nadzieję, że powiększenie powierzchni ogródków restauracyjnych i kawiarnianych, pozwoli im nie tylko zwiększyć bezpieczeństwo klientów, ale również poprawić sytuację finansową.

Więcej o: