26 nowych księży w Archidiecezji Warszawskiej. To najwięcej od 1992 roku

"Mamy 26 nowych księży!" - poinformowała Archidiecezja Warszawska. Kapłani przyjęli święcenia w sobotę. "Wyborcza" zauważa, że to największa liczba wyświęconych od prawie 30 lat.

W sobotę w Świątyni Opatrzności Bożej na Wilanowie 26 diakonów przyjęło święcenia kapłańskie: 21 z nich przygotowywało się do kapłaństwa w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie, a pięciu w Archidiecezjalnym Seminarium Misyjnym "Redemptoris Mater".

Jak podaje warszawska "Gazeta Wyborcza", mimo ogólnopolskiego kryzysu powołań, to najliczniejszy rocznik nowych księży w Archidiecezji Warszawskiej od 1992 roku.

Zobacz wideo O. Gużyński o swoim wyjeździe z Polski: „Nie miałem ochoty na kopanie się z końmi"

Księża otrzymali dekrety do parafii

Święceń udzielił bp Rafał Markowski. - Wprowadzamy naszych braci do wspólnoty prezbiteratu Archidiecezji Warszawskiej. Ogarniamy was naszą gorącą modlitwą. Ogarniamy też modlitwą te drogi, które przywiodły was do tej świątyni, to "tak", które dziś wypowiadacie. Ogarniamy modlitwą tę przyszłość, która stoi przed wami - podkreślił bp Markowski. - Otrzymujecie władzę nad najbardziej delikatną materią człowieka - duszą ludzką - mówił duchowny.

Po zakończeniu mszy kard. Kazimierz Nycz wręczył nowym prezbiterom dekrety do parafii, w których rozpoczną posługę jako księża. Metropolita warszawski zaznaczył, że posłanie do parafii to ważny moment, ale także "głęboka ingerencja Kościoła w życie". - Kościół was posyła, abyście szli i owoc przynosili i aby wasz owoc trwał. Czas pierwszej parafii jest niesłychanie ważny dla waszego wejścia w kapłaństwo - powiedział.

Więcej o: