Hybrydowa noc muzeów w Warszawie. Dziesiątki wydarzeń stacjonarnie oraz w wersji online

Tegoroczna Noc Muzeów zbiegła się z stopniowym luzowaniem obostrzeń epidemicznych. To pozwala, by obyła się zarówno w formie online, jak i stacjonarnie. Władze podkreślają, że ważne jest zachowanie zasad bezpieczeństwa, jak noszenie maseczek pomieszczeniach.

Od ponad tygodnia otwarte są galerie sztuki i muzea, a od soboty można zamawiać jedzenie w ogródkach barów i restauracji. Luzowanie obostrzeń oznacza, że tegoroczna Noc Muzeów może odbywać się w sposób stacjonarny z zachowaniem reżimu sanitarnego - jednak wiele wydarzeń odbywa się też w formie online, a także na świeżym powietrzu np. w formie spacerów.

- Tegoroczną Noc Muzeów organizujemy w sposób przede wszystkim bezpieczny, z zachowaniem wszystkich obowiązujących rygorów sanitarnych - zapewnił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Święto kultury wraca po roku przerwy - w ubiegłym roku nie odbyło się z powodu pandemii COVID-19. W Warszawie bierze w niej udział 180 miejsc. Szczegóły można znaleźć na stronie um.warszawa.pl/nocmuzeow

Galerie, muzea i... ambasady otwierają drzwi 

Chętni będą mogli nocą zwiedzić między innymi gmach Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Cele Bezpieki i Fotoplastikon Warszawski, które również włączyły się do akcji.

Ambasada Szwajcarii w Polsce po raz pierwszy otwiera drzwi dla zwiedzających i zaprasza do swej rezydencji, czyli 165-letniego pałacu Wilhelma Ellisa Raua w Al. Ujazdowskich.

Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie zaprasza nocny spacer po iluminowanych ogrodach BUW. Do godz. 2 w nocy otwarty będzie Dom Spotkań z Historią.

Możliwe zwiedzanie online

Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski zapewnia, że internetowe zwiedzanie będzie równie ciekawe. W sieci będzie można zobaczyć między innymi wyjątkową panoramę Warszawy autorstwa Konrada Brandla. "10 zdjęć pokazuję Warszawę z roku 1873. Wszyscy, którzy, znają choć trochę Warszawę, mogą to zobaczyć i porównać" - powiedział Jan Ołdakowski.

Na zwiedzających będzie czekać również wystawa Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, a także specjalnie przygotowane materiały o Polakach żydowskiego pochodzenia, którzy tworzyli historię kina. - Poznają państwo niezwykłe historie gwiazd filmu i kina. Planujemy spacery, spotkania tu w muzeum, ale również wiele aktywności online bez konieczności wychodzenia z domu - mówi Żaneta Czyżniewska z muzeum.

Po raz pierwszy Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w 1997 roku, w Polsce w 2003 roku. W ubiegłym roku ze względu na epidemię wydarzenie odbyło się wyłącznie w internecie.

Więcej o: