Na Wiśle powstanie most pieszo-rowerowy, będzie dłuższy niż londyński Millenium Bridge. Jest przetarg

Ogłoszono przetarg na budowę pieszo-rowerowego mostu na Wiśle, który połączy bulwary wiślane z Pragą. Ma być jednym z najdłuższych na świecie (dłuższy m.in. od londyńskiego Millenium Bridge), a koniec budowy jest planowany najpóźniej na wiosnę 2024 roku.

- Praga dzięki nowej przeprawie przybliży się do centrum miasta i zyska wygodne połączenie z kampusem uniwersyteckim na Powiślu. A ciąg ulic Okrzei i Ząbkowskiej stanie się nową osią, praską wersją Traktu Królewskiego - mówił Rafał Trzaskowski o planowanym moście pieszo-rowerowym na Wiśle. Przetarg został już ogłoszony, a oferty można nadsyłać do 15 czerwca.

Zobacz wideo Rzeki zalane antybiotykami. Normy przekroczone 300 razy

Nowy most połączy bulwary wiślane i Pragę

Teraz mieszkańcy Pragi muszą nadkładać drogi, aby dostać się na bulwary wiślane, czyli jedno z najpopularniejszych miejsc do wypoczynku w stolicy. Most Śląsko-Dąbrowski jest trudno dostępny dla pieszych i nie zachęca do przekraczania rzeki - czytamy na stronie internetowej Urzędu Miasta Warszawa. Nowa przeprawa ma natomiast ułatwić mieszkańcom tę drogę. Dzięki niej szybko będzie można znaleźć się po drugiej stronie Wisły.

Ładowarka5-latka zginęła pod kołami ładowarki. Ojciec wiózł ją w łyżce maszyny

Zdaniem Rafała Trzaskowskiego nowy most stanie się kolejną wizytówką Warszawy i na stałe wpisze się w krajobraz stolicy.

Przyszedł czas na to, by realizować te pomysły, które wielokrotnie padały, aby dla pieszych i rowerzystów "zszyć" dwa brzegi Wisły, gdzie jest wiele aktywności - czyli bulwary wiślane z jednej strony, a z drugiej rewitalizująca się Praga i dziki brzeg Wisły. Dlatego zbudujemy jeden z najdłuższych mostów pieszo-rowerowych świata, bo będzie liczył prawie 500 metrów długości 

- mówił prezydent Warszawy, ogłaszając inicjatywę.

Most pieszo-rowerowy w Warszawie będzie dłuższy od Millennium Bridge 

Nowy most będzie pierwszym w Warszawie przeznaczonym tylko dla pieszych i rowerzystów. Zgodnie z projektem, ma liczyć 452 metry długości, tym samym będzie aż o 127 metrów dłuższy od londyńskiego Millennium Bridge nad Tamizą, łączącego dzielnicę Bankside na południowym brzegu Tamizy z londyńskim City.

Andrzej Duda na szczycie B9Biden na szczycie m.in. z Dudą. "Podkreślił znaczenie praworządności"

Na moście nie będzie podziału na strefę pieszą i rowerową. Minimalna przestrzeń użytkowa to według planów 6 metrów, a na węższej rampie 3,5 metra. Przeprawa piesza ma zajmować 6 minut, natomiast rowerzystom przejechanie mostu ma zająć 2 minuty. 

Znajdą się tam dwie "strefy wypoczynkowe" z drewnianymi miejscami do siedzenia, a cały most będzie monitorowany.

Więcej o: