Rafał Trzaskowski gratuluje Sadiq Khanowi. "Londyn jest i pozostanie otwarty!"

"Gratulacje dla mojego przyjaciela Sadiq Khana za wygraną w wyborach burmistrzowskich!" - pisał w niedzielę Rafał Trzaskowski w mediach społecznościowych, odnosząc się do wyborów na burmistrza Londynu. Sadiq Khan pozostanie na swoim stanowisku na drugą kadencję.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski złożył oficjalne gratulacje w mediach społecznościowych dla Sadiq Khana, który wygrał w czwartkowych wyborach na burmistrza Londynu. Zwycięstwo lewicowego kandydata Partii Pracy ogłoszono w sobotę wieczorem.

Zobacz wideo Wielka Brytania. Czy zniesienie obostrzeń do 21 czerwca jest możliwe?

Rafał Trzaskowski z gratulacjami dla Sadiq Khana. "Mieszkańcy Londynu docenili"

"Gratulacje dla mojego przyjaciela Sadiq Khan za wygraną w wyborach burmistrzowskich! Bardzo się cieszę, że mieszkańcy Londynu docenili Twoją ciężką pracę na rzecz Twojego miasta w ostatnich latach, szczególnie w czasie pandemii. Londyn jest i pozostanie otwarty!" - napisał Rafał Trzaskowski na Twitterze, publikując zdjęcie z brytyjskim politykiem.

Podczas pierwszego głosowania Khan otrzymał 40 proc. głosów, z kolei jego rywal Shaun Bailey niecałe 36 proc. Obydwu politykom nie udało się zdobyć ponad 50 proc. poparcia, w związku z czym konieczne była druga runda, w której uwzględniono zarówno głosy pierwszego, jak i drugiego wyboru.

Sadiq Khan będzie rządził stolicą Zjednoczonego Królestwa już drugą kadencję. W wyborach toczył zaciętą walkę z konserwatystą Shaunem Baileyem. Ostatecznie wygrał z poparciem 55 proc. społeczeństwa. Jego kontrkandydat zdobył 45 proc. głosów, co było zdecydowanie wyższym wynikiem, niż spodziewano się na podstawie sondaży. Do niedawna przewidywano bowiem różnicę nawet 25 punktów procentowych. 

Sadiq Khan obiecuje londyńczykom "jasną przyszłość po ciemnej erze pandemii"

- Jestem zaszczycony zaufaniem londyńczyków, którzy zdecydowali, bym nadal przewodził najwspanialszemu miastu na świecie - mówił Sadiq Khan, cytowany przez Informacyjną Agencję Radiową. Obiecywał również mieszkańcom Londynu "jasną przyszłość po ciemnej erze pandemii". 

Nowa kadencja Khana oraz całego zgromadzenia będzie trwała trzy lata zamiast czterech. Władze chcą bowiem powrócić do pierwotnego harmonogramu wyborczego, który został zaburzony przez epidemię koronawirusa. Początkowo wybory miały odbyć się w maju 2020 roku, ale zostały przesunięte o rok, a kadencję władz wydłużono. 

Sadiq Khan jest politykiem umiarkowanego skrzydła brytyjskiej lewicy. Pochodzi z niezamożnej rodziny i ma pakistańskie korzenie. Urodził się w Londynie, jest prawnikiem specjalizującym się w prawach człowieka. W 2016 roku został wybrany na stanowisko burmistrza Londynu i tym samym stał się pierwszym w historii muzułmaninem sprawującym ten urząd. 

Więcej o: