Rafał Trzaskowski zaprezentował nowy projekt. "Zapraszamy wszystkich młodych"

Rafał Trzaskowski podczas konferencji na terenie kampusu uniwersyteckiego w Olsztynie zaprezentował w środę projekt "Campus Polska Przyszłości". - Chcemy poszukać osób, które chcą się angażować w życie publiczne - mówił prezydent Warszawy. To pierwsza nowa inicjatywa Ruchu Wspólna Polska od momentu jego inauguracji jesienią zeszłego roku.

W środę 5 maja w Olsztynie na terenie kampusu uniwersyteckiego obyła się konferencja, podczas której Rafał Trzaskowski opowiedział o nowym pomyśle, jakim jest "Campus Polska Przyszłości". Jak tłumaczył, w trakcie jego kampanii wyborczej oraz później wielu młodych ludzi pytało go o to, czy powstanie miejsce, w którym zostaną wysłuchani oraz będą mogli podyskutować o przyszłości. Nowy projekt ma być odpowiedzią na zapotrzebowanie w tej kwestii. 

Rafał Trzaskowski o projekcie "Campus Polska Przyszłości". Jak będzie wyglądał?

- [Młodzi ludzie - red.] mówili mi o tym, że polska polityka potrzebuje zmiany. Ja mówiłem o tym, że warto wzmacniać partie polityczne, na co oni mówili, że chcą się angażować, chcą rozmawiać o przyszłości, że chcą podejmować te najważniejsze wyzwania, które są przed nami. Chcą rozmawiać o kryzysie klimatycznym, jak z nim walczyć, chcą rozmawiać o tym, jak Polska mogłaby być krajem otwartym, tolerancyjnym, co zrobić, żeby tak się stało. Chcieli rozmawiać o innowacjach, o cyfryzacji, ale przede wszystkim o perspektywach dla siebie - mówił prezydent Warszawy w środę w Olsztynie. 

Zobacz wideo Leszczyna: W PO mamy kilku liderów, którzy poprowadzą nas do zwycięstwa

Jak dodał, większość z tych osób pragnie, żeby "Polska się zmieniała, ale żeby również zmieniała się klasa polityczna". To właśnie dlatego Trzaskowski chce zorganizować w sierpniu w Olsztynie projekt "Polska Campus Przyszłości" - jego zdaniem jest to spotkanie, jakiego dotychczas nie było. 

Tłumaczył, że wydarzenie będzie trwało przez tydzień, a na Campusie pojawi się tysiąc osób, które będą miały możliwość spotkania się oraz przeprowadzenia dyskusji na temat przyszłości. - Chcemy poszukać osób, które chcą się angażować w życie publiczne - mówił.  - Zapraszamy wszystkich młodych ludzi do rejestracji na Campus - dodał Trzaskowski. 

- Tutaj będziemy dyskutować z politykami, ludźmi kultury, sportu, z wieloma autorytetami właśnie o tym, co nas czeka. To będzie tydzień wymiany poglądów, ale też chcemy poszukać osób wśród młodego pokolenia, które chcą się angażować i pomóc nam mówić językiem, który jest dla niego zrozumiały. Bo dziś konieczne jest skupienie się na tym, co jest naprawdę istotne dla tego pokolenia - na wartościach, równych szansach, na znalezieniu pracy, która daje perspektywy, na walce z kryzysem klimatycznym. Młodzi ludzie wciąż pytają, czy będzie dla nich oferta. Tak. Jest nią "Campus Polska Przyszłości" - mówił prezydent Warszawy, cytowany przez Onet.

Aleksandra Gajewska: My oddamy im głos i stworzymy tutaj przestrzeń

Posłanka Koalicji Obywatelskiej Aleksandra Gajewska stwierdziła, że Campus jest spełnieniem oczekiwań młodego pokolenia, z czego bardzo się cieszy. Projekt jest ofertą skierowaną do osób odpowiedzialnych oraz zaangażowanych, których nie obchodzą podziały oraz ostre spory polityczne. 

- Oni chcą być wysłuchani, być traktowani po partnersku. Nie chcą być wykorzystywani do realizowania politycznych celów, bo oni zupełnie inaczej rozumieją tę politykę. Chcą dobrego startu w dorosłe życie, porządnej edukacji, która zapewni im dobrą pracę. Chcą ochrony pracowniczej. Chcą być po prostu wysłuchani. My oddamy im głos i stworzymy tutaj przestrzeń, gdzie będą mogli swobodnie wymienić myśli, nakręcać się i twórczo działać, mobilizować się i mówić o tym, co jest dla nich najważniejsze - tłumaczyła. 

"Campus Polska Przyszłości" - kto może wziąć udział? 

Na stronie internetowej campuspolska.pl, poinformowano, że wydarzenie odbędzie się od piątku 27 sierpnia do czwartku 2 września na terenie Kortowa w Olsztynie. W programie znajdą się między innymi warsztaty praktyczne, dyskusje z ekspertami czy inspirującymi aktywistami, naukowcami. W planach znajdą się również różne formy rozrywki, sport czy kultura wysoka. 

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, należy jedynie zorganizować sobie na własną rękę transport do Olsztyna. Wszystkie punkty programu, jak i nocleg w akademikach, wyżywienie oraz pakiet powitalny zostaną zapewnione przez organizatora. Aby dostać się na Campus, należy do 20 maja wypełnić formularz rejestracyjny dostępny na stronie internetowej campuspolska.pl. Następnie, do 30 maja, konieczne będzie wypełnienie specjalnej ankiety, a do 15 czerwca pojawią się wyniki rekrutacji. Na Campusie będą mogły się pojawić tylko osoby pomiędzy 18. a 35. rokiem życia. 

Więcej o: