Warszawa. Zakaz palenia w kominkach do końca roku dla siedmiu dzielnic

Warszawski ratusz poinformował we wtorek, że do końca roku w siedmiu dzielnicach stolicy obowiązują ograniczenia w rozpalaniu ognisk i grilla, a nawet całkowity zakaz rekreacyjnego palenia w kominkach. Komunikat był jednak bardzo nieprecyzyjny - nie określono, co przepis oznacza w praktyce oraz w jaki sposób zasady będą egzekwowane.
Zobacz wideo Izabela Zygmunt: Polska nie jest prymusem ograniczania emisji

"26 kwietnia 2021 r. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska określił, że w części województwa mazowieckiego, w tym w Warszawie na terenie dzielnic Wawer, Wesoła, Ochota, Włochy, Wola, Mokotów i Ursus, istnieje ryzyko wystąpienia przekroczenia średniorocznego poziomu docelowego dla benzo(a)pirenu (1 ng/m3) w pyle zawieszonym PM10" - przekazał stołeczny ratusz we wtorkowym komunikacie. 

Warszawa. Zakaz palenia w kominkach i ograniczenia w zakresie rozpalania ognisk i grilla

Zgodnie z informacjami do 31 grudnia na wskazanym obszarze obowiązywać będą działania "wskazane przez zarząd województwa w Programie ochrony powietrza dla poziomu 1 (kolor żółty)". 

Mieszkańcy wymienionych dzielnic mają więc obowiązek ograniczenia rozpalania ognisk i grilli. W kominkach nie można natomiast rozpalać biomasą drzewną. Jedynym wyjątkiem mogą być gospodarstwa, w których taki sposób ogrzewania jest jedynym źródłem ciepła lub gdy energia elektryczna nie jest dostarczana na skutek awarii. Przypomniano także o zakazie dotyczącym używania dmuchaw do liści, który obowiązuje od 1 stycznia w całym województwie mazowieckim

W jaki sposób wyciągane będą konsekwencje? 

TVN Warszawa postanowiło zwrócić się do władz i zapytać o dokładniejsze informacje w sprawie przedstawionych zakazów. Odpowiedź udało się uzyskać dopiero u Marcina Podgórskiego, dyrektora Departamentu gospodarki odpadami, emisji i pozwoleń w urzędzie marszałkowskim. 

- Dużo emocji wzbudza zakaz palenia w kominkach biomasą drzewną. Niestety przekroczyliśmy próg 35 dni ze stężeniem ponadnormatywnym dla pyłu zawieszonego PM 10 i nie możemy już sobie pozwolić na większą liczbę dni z tym przekroczeniem. Oczywiście jest to bardziej związane z okresem grzewczym, natomiast zakaz obowiązuje do końca roku - tłumaczył. 

Jak dodał, odrębną kwestią jest poziom benzo(a)pirenu, który jest bardzo szkodliwy oraz rakogenny. Wprowadzono więc ograniczenia w zakresie rozpalania ognisk i grilla, jako że są one największym źródłem tego związku. W tej kwestii, jak stwierdził, "odwołujemy się do zdrowego rozsądku i ograniczeniu ich rozpalania". 

Przestrzeganie wprowadzonych zakazów, zdaniem urzędu marszałkowskiego, będzie egzekwowane przez strażników miejskich oraz WIOŚ. 

Stan powietrza w Warszawie jest zły. W wielu innych polskich miejscowościach wcale nie jest lepiej

Według rankingu IQAir europejskich miejscowości z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem, w 2020 roku Warszawa zajęła 91. miejsce, dwukrotnie przekraczając normę Światowej Organizacji Zdrowia

Niestety stolica nie jest wyjątkiem, w tymże samym zestawieniu stolicę wyprzedziło 20 innych polskich miejscowości. Ze 108, które znalazły się w klasyfikacji, 94 nie spełniało norm WHO

Więcej o: