Jarosław Zieliński nie żyje. Historyk i varsavianista miał 63 lata. "Nigdy nie zapomnimy "

Nie żyje Jarosław Zieliński. Varsavianista, historyk i publicysta miał 63 lata. "Jego odejście jest niepowetowaną stratą dla Warszawy" - napisał burmistrz Bielan Grzegorz Pietruczuk.

O śmierci Jarosława Zielińskiego poinformował na Facebooku miesięcznik "Stolica", w którym był zastępcą redaktora naczelnego.

"Jarosław Zieliński nie żyje. Pokonała Go straszna choroba nowotworowa. Łączymy się w bólu z Rodziną i Najbliższymi Jarka. Przyjacielu nie jesteśmy w stanie wymówić słów pożegnania. Zawsze będziesz z nami i w naszych sercach" - czytamy.

Varsavianista Jarosław Zieliński nie żyje. Miał 63 lata

"Przed chwilą dotarła do mnie smutna wiadomość. Zmarł Jarosław Zieliński, wybitny varsavianista i historyk, nasz bielański Sąsiad i Przyjaciel" - napisał na Facebooku Grzegorz Pietruczuk, burmistrz dzielnicy Bielany. "Redaktor Zieliński od lat badał historię warszawskiej zabudowy, jej ulic, placów, pałaców i kamienic. Napisał dziesiątki książek, w tym wspaniałe dzieło 'Bielany. Przewodnik historyczny'. Od wielu lat pisał także felietony poświęcone dziejom naszej dzielnicy w 'Nasze Bielany'. Jego odejście jest niepowetowaną stratą dla Warszawy" - dodał Pietruczuk.

"Łącze się w bólu z Rodziną zmarłego. Dziękuję też wszystkim, którzy w ostatnich tygodniach wspierali Go w walce z chorobą, wpłacając nawet najmniejsze kwoty na zbiórkę zorganizowaną przez Bliskich Jarosława Zielińskiego. Panie Jarosławie, nigdy nie zapomnimy, ile dobrego zrobił Pan dla Bielan i Warszawy, a Pan i Pańskie książki zostaną z nami na zawsze" - czytamy. 

Stołeczna "Gazeta Wyborcza" przypomina, że w połowie kwietnia bliscy Jarosława Zielińskiego uruchomili zbiórkę pieniędzy na jego ratowanie. Varsavianista został przetransportowany do szpitala 11 kwietnia z podejrzeniem koronawirusa. Lekarze zdiagnozowali wówczas naciek nowotworowy w układzie moczowo-płciowym, a także ogniska w płucach, oskrzelach czy jelitach. Zbiórkę wsparło blisko 770 osób, udało się uzbierać ponad 100 tys. zł. 

Więcej o: