Rafał Trzaskowski chce upamiętnić ofiary COVID-19. Do projektu "NieZapominajmy" zaprasza inne miasta

Ponad 65 tys. osób zmarło w Polsce z powodu zakażenia koronawirusem od początku epidemii do 26 kwietnia. - Często odchodzili sami, bez możliwości pożegnania się z najbliższymi - mówi prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i - wzorem Joe Bidena - proponuje wspólne upamiętnienie zmarłych.
Zobacz wideo Czy Rafał Trzaskowski chce wrócić do ogólnopolskiej polityki?

Prezydent Warszawy proponuje, by wspólnie upamiętnić ofiary trwającej już od ponad roku epidemii i okazać  solidarność z bliskimi tych, którzy odeszli. Do inicjatywy zaprasza także inne miasta. 

- Ponad rok temu do Polski dotarła epidemia COVID-19. Według oficjalnych danych zachorowało na nią albo dalej choruje prawie 3 miliony Polek i Polaków - mówi prezydent Trzaskowski. - Odeszło 65 tys. osób - bardzo często członkowie naszych rodzin, przyjaciele, sąsiedzi. Chyba w Polsce w tej chwili nie ma nikogo, kto nie znałby kogoś, kto zmarł na COVID. Często odchodzili sami, bez możliwości pożegnania się z najbliższymi - podkreśla.

Prezydent Rafał Trzaskowski chce w Warszawie upamiętnić ofiary COVID-19

12 marca, w rocznicę pierwszego potwierdzonego zgonu osoby zakażonej koronawirusem, Trzaskowski włączył się w ogólnopolską akcję "Minuta ciszy dla ofiar pandemii". Teraz zapowiada projekt, w który włączyć mogą się także inne miasta. - 15 maja, w Dzień Polskiej Niezapominajki, chcemy tutaj, koło pomnika warszawskiej Nike, ułożyć z kwiatów napis #NieZapominajmy. Zaprosiłem do tej akcji miasta całej Polski. #NieZapominajmy - bądźmy tego dnia razem, pokażmy swoją empatię i solidarność - zachęca Trzaskowski. 

DLOPO Warszawa. Jeździli karetką po 36 godzin. Poprosili PIP o kontrolę. Są wyniki

"Wyborcza" zauważa, że podobny gest wykonał prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden, który w przeddzień swojego zaprzysiężenia stanął przed pomnikiem Lincolna w Waszyngtonie i sadzawką oświetloną 400 latarniami (każda latarnia to symbol tysiąca amerykańskich ofiar koronawirusa) i zaapelował, by pamiętać. - By się uleczyć, musimy pamiętać. Czasami trudno jest pamiętać. Ale tak się uleczamy. To ważne, byśmy zrobili to jako naród - mówił prezydent USA.

Prezydent Rafał Trzaskowski, wiceprezydent Renata Kaznowska i pielęgniarka Elżbieta Skiwra podczas konferencji na temat miejskich punktów szczepień W Warszawie powstają cztery punkty masowych szczepień. Największy na stadionie Legii

Więcej o: