Nurogęsi bezpiecznie przeszły przez Wisłostradę. Wstrzymano ruch, ptasią rodzinę eskortowały służby

W poniedziałek rozpoczął się sezon migracji nurogęsi z Łazienek Królewskich do Wisły. Pierwsza, licząca 12 członków ptasia rodzina bezpiecznie przeszła przez ul. Czerniakowską. W następnych tygodniach należy spodziewać się kolejnych wędrówek.

"Sukces! Pierwsza w tym roku rodzina nurogęsi bezpiecznie przeszła przez ul. Czerniakowską i dotarła do Wisły! Akcja zakończyła się szczęśliwie dzięki szybkiej interwencji Zarządu Zieleni m.st. Warszawy, mieszkańców i służb miejskich" - czytamy na profilu Zieleni Warszawskiej. 

Zobacz wideo O co chodzi ze szczytem klimatycznym Bidena? Ekspertka wyjaśnia

W poniedziałek 26 kwietnia rozpoczął się okres migracji nurogęsi z obszaru Łazienek Królewskich, gdzie składają jaja nad Wisłą, której zarośla są ich naturalnym środowiskiem. Wędrówka przebiega niebezpieczną trasą - ptaki muszą przeciąć ulicę Myśliwiecką i Wisłostradę.

Ptasia rodzina przekroczyła Wisłostradę. Spodziewane kolejne wędrówki

By wszystko odbyło się z zachowaniem maksimum bezpieczeństwa, w poniedziałek około południa wstrzymano ruch na ul. Czerniakowskiej. Samica nurogęsi oraz 11 piskląt bezpiecznie przekroczyła ulicę. Jak podaje stołeczna "Gazeta Wyborcza", ok. 12.30 ptasia rodzina była już po drugiej stronie. - Dzisiejsza akcja była wykonana wzorowo. Tutaj należą się słowa uznania dla miejskich służb: policji, ekopatrolu straży miejskiej - powiedział w TVN Warszawa Piotr Zakrzewski z działu rozwoju wód Zarządu Zieleni m. st. Warszawy.

Zieleń Warszawska podkreśla, że wędrówek przez miasto będzie więcej. "Uwaga - w kolejnych tygodniach spodziewamy się wędrówek następnych ptasich rodzin! Apelujemy o szczególną uwagę w okresie kwiecień - czerwiec na terenie Parku Agrykola oraz na ul. Czerniakowskiej i Myśliwieckiej. Kierowców prosimy o wolniejszą jazdę i ostrożność, a mieszkańców o trzymanie psów na smyczy i zachowanie dystansu od płochliwych ptaków" - czytamy we wpisie.

Szop pracz w Warszawie Szop pracz uchwycony w Warszawie. Chodził po parku na Wilanowie

"W trakcie sezonu migracji nurogęsi monitorujemy Park Agrykola, sprawdzając, czy ptaki potrzebują pomocy w przejściu przez jezdnię (wtedy zatrzymywane są auta). Specjalnie obniżamy poziom wody w Kanale Piaseczyńskim, aby nurogęsi mogły przepłynąć przepustem z zachodniej do wschodniej części kanału. We współpracy z Zarządem Dróg Miejskich wycięliśmy również przejścia w murkach przy ul. Myśliwieckiej, żeby udrożnić dla wędrujących ptaków ten korytarz ekologiczny, z którego również korzystają" - informuje Zieleń Warszawska. 

Spalona furgonetka antyaborcyjna Przed Szpitalem Bielańskim spłonęła furgonetka z hasłami antyaborcyjnymi. Sprawę bada policja

Więcej o: