Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie planuje nowe strefy płatnego parkowania

Warszawski ZDM poinformował, że planuje wprowadzenie kolejnych stref płatnego parkowania. Ogłoszono przetargi na wykonanie analiz i projektów dla Saskiej Kępy i Mokotowa, jesienią natomiast zarząd chce przeprowadzić konsultacje z mieszkańcami.
Zobacz wideo Szwedzi budują drogę, która ładuje auta podczas jazdy

"Nadal są w Warszawie takie obszary, na których występuje wyraźny deficyt miejsc postojowych i których mieszkańcy apelują o wprowadzenie strefy płatnego parkowania" - pisze na swojej stronie ZDM. Zdecydowano się więc rozpocząć analizy, by do SPPN (Strefa Płatnego Parkowania Niestrzeżonego) włączyć kolejne obszary. Pierwszym obszarem objętym analizą jest Saska Kępa, Kępa Gocławska i zachodnia część Kamionka, drugim natomiast Górny Mokotów i Dolny Mokotów. Zarząd zaznacza jednak, że trwają prace także nad objęciem strefą części Pragi-Północ.

Nowe strefy płatnego parkowania w Warszawie. Analizy w dzielnicach

Analizom zostaną poddane zachowania parkingowe kierowców, a więc liczba pojazdów parkująca na danych ulicach o różnych godzinach, zarówno w dni powszednie, jak i w weekendy, a także czas postoju, co pozwoli ocenić, ile aut należy do mieszkańców danych dzielnic, a ile do przyjezdnych. Dodatkowo planowana jest także inwentaryzacja miejsc postojowych. Ostateczne decyzje na temat wprowadzenia nowych stref płatnego parkowania zostaną podjęte przez Radę Miasta Stołecznego Warszawy. 

Kolejne obszary zostaną włączone do SPPN. Zmiany także w abonamencie parkingowym

Saska Kępa i Mokotów to nie jedyne dzielnice, w których mają powstać kolejne strefy płatnego parkowania. W czwartek 15 kwietnia radni przegłosowali bowiem jej wprowadzenie także na Żoliborzu i Ochocie. Dodatkowo zapowiedziano zmiany w abonamentach parkingowych przysługujących mieszkańcom. Będą przysługiwać wyłącznie osobom rozliczającym PIT w Warszawie. Jak na razie za 30 zł rocznie mogą oni bezpłatnie parkować na obszarze w pobliżu swojego miejsca zamieszkania (do 150 metrów), jednak ma zostać wprowadzony także abonament obejmujący obszar całego osiedla, który kosztować będzie 50 zł miesięcznie, czyli 600 zł rocznie.

Więcej o: