CH Land do wyburzenia? "Dni warszawskiego centrum handlowego Land wydają się już policzone"

Branżowy periodyk informuje, że znane centrum handlowe Land może ustąpić miejsca nowej inwestycji. O tym, co powstanie w jego miejscu, zadecydować ma belgijski deweloper Ghelamco.

"Dni warszawskiego centrum handlowego Land wydają się już policzone. Na jego miejscu Ghelamco wraz z partnerem planują nowe inwestycje" - poinformował na Facebooku magazyn "Property Insider". Branżowy e-tygodnik spekuluje, że znany obiekt handlowy może wkrótce zniknąć z krajobrazu Warszawy.

Zobacz wideo Zeszliśmy 3 metry pod Stare Miasto. Zobacz film!

Centrum handlowe Land. Co ma powstać w miejscu galerii na Mokotowie?

Taki wniosek wysnuwa się z corocznego sprawozdania belgijskiego dewelopera Ghelamco, który planuje nowy projekt w Warszawie. W listopadzie zeszłego roku Ghelamco zainwestowało w spółkę Abisal, która z kolei zakupiła prawa do parceli w Warszawie. Wartość tej działki szacowana jest na ponad 22 miliony euro. Według "Property Insider", część tego gruntu zostanie sprzedana, a na pozostałej części powstać ma obiekt spełniający funkcję biurowo-handlową.

Redakcja e-tygodnika ustaliła ponadto, że spółka Abisal nabyła udziały w Headland Holdings Polska, która z kolei posiada ponad 7 proc. akcji Land SA, a więc właściciela mokotowskiej galerii handlowej.

Ani Ghelamco, ani CH Land, do tej pory nie skomentowały tych doniesień.

Centrum handlowe Land. Ekspert: Pamiętam znamiona luksusowości

Budowa centrum handlowego Land rozpoczęła się we wrześniu 1996 roku, a całość budynku została oddana do użytku w sierpniu 1999 roku. Galeria handlowa położona jest przy ulicy Wałbrzyskiej, w dogodnej lokalizacji w pobliżu stacji metra.

- To nie jest wysublimowana architektura, ale prawidłowa. Oceniłbym na 3+, jeżeli chodzi o jej wartość. Skala tego miejsca jest dobra – nie trzeba organizować wyjazdu na kilka godzin, żeby się tu dostać. Jak mówi mój kolega, który mieszkał w okolicy centrum handlowego Land, lokalni mieszkańcy bardzo lubią to miejsce, to taki punkt odniesienia dla nich - powiedział lokalny aktywista i architekt Mikołaj Kołacz z organizacji Zabytki Mokotowa w rozmowie z TVN Warszawa.

- Trzeba zauważyć, że w pierwszym okresie działania, kiedy Land został stworzony w latach 90., to był takim elementem świeżości, zapewnił bardzo ważną funkcję na osiedlu. Pamiętam znamiona luksusowości - dodał Kołacz.

Ekspert podkreślił jednak, że pozycja Landu spada, a samemu obiektowi coraz trudniej jest przykuć uwagę klientów, czego powodem jest popularność dużych centrów handlowych. Aktywista dodaje, że w studium zagospodarowania tego miejsca oraz w projekcie planu zagospodarowania przestrzennego dla tej parceli przewidziano funkcję handlowo-usługową. 

- Moim zdaniem należy podnosić standardy w takich miejscach jak CH Land i zadbać o potrzeby okolicznych mieszkańców - podsumowuje.

Więcej o: