Koalicja Obywatelska traci pełnię władzy w pierwszej dzielnicy w Warszawie. Na Ochocie będzie rządzić PiS

Podczas piątkowej sesji rady dzielnicy Ochota odwołana została burmistrz Katarzyna Łęgiewicz z KO. Na jej miejsce powołano Sławomira Umińskiego z PiS, który dotychczas był dzielnicowym radnym z Bielan. Była burmistrz twierdzi, że nie było żadnych merytorycznych przesłanek do tego, by została odsunięta.

Piątkowa sesja została przeprowadzona w trybie stacjonarnym w sali gimnastycznej liceum Dembowskiego przy ul. Barskiej. Podczas niej dotychczasowa burmistrz Ochoty Katarzyna Łęgiewicz z KO została odwołana, a na jej miejsce powołano Sławomira Umińskiego z PiS. Zdaniem Stowarzyszenia Ochocianie (ruch miejski, którego członkowie zasiadają w radzie dzielnicy) oraz samej Łęgiewicz, nie istniały żadne merytoryczne argumenty, na podstawie których zarząd został odwołany. 

Sławomir Umiński nowym burmistrzem Ochoty

Spośród 23 radnych na spotkaniu pojawiło się 18. Nowa koalicja PiS i komitetu Zawsze z Ochotą oddała 12 głosów za odwołaniem Łęgiewicz, 6 radnych KO było przeciw. Za kandydaturą Umińskiego opowiedziało się 12 głosujących (PiS i Zawsze z Ochotą), 4 z KO było przeciw (udział w głosowaniu wzięło 16 radnych). Tym samym Umiński został jedynym w Warszawie dzielnicowym burmistrze Om z PiS. Od 2018 r. PiS ma jeszcze tylko wiceburmistrza w Rembertowie.

Drugi wiceburmistrz nie został jeszcze wybrany. Szef dzielnicowego klubu radnych PiS Łukasz Kwaśniewski wyraził nadzieję, że uda się tego dokonać w najbliższą środę. W rozmowie z PAP zaznaczył również, że podczas sesji nie głosowano nad wnioskiem o odwołanie dotychczasowej burmistrz, a nad wotum zaufania. Każdy z radnych miał ocenić czy zarząd powinien trwać, czy należy wprowadzić zmiany, jako że Łęgiewicz rządziła przez 6 lat. 

Po wyborach rady Ochoty (2019 r.) w 23-osobowym składzie Koalicja Obywatelska razem z trójką radnych ze stowarzyszenia Ochocianie miała przewagę. W ubiegłym roku dwie radne KO opuściły ugrupowanie na rzecz nowego klubu Zawsze z Ochotą, w którym zebrano 6 osób. Szóstkę radnych ma również Prawo i Sprawiedliwość, dlatego na skutek tego manewru Koalicja straciła większość. 

Ochota. PiS przejął władzę. "To był dobrze funkcjonujący zarząd"

- Nie padł żaden merytoryczny argument za odwołaniem zarządu. To był dobrze funkcjonujący zarząd, współpraca z nim przebiegała dobrze. Nie bez znaczenia w dzisiejszych czasach jest to, że tworzyły go same kobiety - mówił szef klubu Ochocian Łukasz Gawryś, podaje "Wyborcza Warszawa"

Łęgiewicz cytowana przez portal bankier.pl za PAP twierdziła, że jej odwołanie "ewidentnie nastąpiło z powodu zmiany sytuacji i układu sił w radzie". Dodała, że jest dumna ze swojej 2,5-letniej kadencji, z której przedstawiła sprawozdanie. 

- Bardzo się rozwija Ośrodek Pomocy Społecznej. Bardzo dużo remontów i napraw wykonaliśmy w czasie pandemii, wykorzystujemy ten czas na poprawę infrastruktury. Powstały nowe chodniki, uporządkowaliśmy parkowanie, wyremontowaliśmy halę sportową przy Rokossowskiej i lodowisko, które teraz może być latem boiskiem. Tu w tej szkole, w której jesteśmy, dopilnowaliśmy remontu, który umożliwił przeniesienie tu liceum - mówiła Łęgiewicz podczas ostatniej sesji. 

Umiński przyznał, że ma niewiele wspólnego z dzielnicą

- Mieszkam na Bielanach, samochodem na Ochotę jadę 10 minut, tramwajem pół godziny. Jeśli chodzi o to, co chciałbym zrobić na Ochocie... Zależy mi na modernizacji placu Narutowicza, to temat, który pojawia się w interpelacjach. Kładka pieszo-rowerowa nad torami na Rakowcu, modernizacja ogrodu jordanowskiego, hala sportowa przy szkole 264... Mam przygotowane ponad 30 punktów - mówił Umiński, cytowany przez "Wyborczą Warszawa". 

Dodał, że zmiany kadrowe w urzędzie będą zmierzały w kierunku "ewolucji, a nie rewolucji". Zapewniał również, że będzie kontynuował te plany, które do tej pory szły w dobrym kierunku. 

Zobacz wideo PiS oskarżył KO o podporządkowywanie się władzy kościelnej, padły słowa o biskupie - mobberze i alkoholiku. Tak pozbawiono Głódzia honorowego obywatelstwa Warszawy
Więcej o: