Aleksander Hauke-Ligowski mieszka obecnie w dominikańskim Klasztorze św. Józefa na Służewie w Warszawie. Z księciem Filipem łączy go wspólny przodek - Maurycy Hauke, generał artylerii wojska Królestwa Polskiego, który zmarł w trakcie Powstania Listopadowego. Hauke-Ligowski opowiedział o swoim pokrewieństwie ze zmarłym księciem w rozmowie z portalem TVN Warszawa.
Dominikanin przyznał, że o dalekich więzach rodzinnych z mężem królowej Elżbiety II wiedział od momentu, w którym zaczął się interesować historią swojej rodziny. - O pokrewieństwie wiedziałem od początku. Odkąd zacząłem się interesować, kto jest moją ciotką czy wujkiem. Ale kontaktów z nimi specjalnie nie było - powiedział.
Hauke-Ligowski wyjaśnił, że żyjący na przełomie XVIII i XIX w. Maurycy Hauke miał kilkanaścioro dzieci. Jedna z jego córek, Zofia, była matką jego dziadka. Kolejna córka, Julia, wyszła za mąż za księcia Aleksandra Heskiego. - Aleksander był bratem panującego księcia heskiego. Julia po ślubie dostała tytuł księżnej Battenberg, bo to było małżeństwo, które nie miało praw do tronu heskiego. Miała kilku synów i jedną córkę - dodał.
Jeden z synów Julii, Louis Mountbatten, ożenił się z wnuczką królowej Wiktorii. Ich córka, Alicja Battenberg, to matka księcia Filipa, który zmarł na początku kwietnia w Windsorze. Ojciec Aleksander wyjaśnił w rozmowie z TVN Warszawa, że poprzez swoją cioteczną prababkę Julię jest kuzynem czwartego stopnia księcia Filipa. Dominikanin nie miał jednak okazji do tego, aby poznać swojego dalekiego kuzyna albo kogoś z brytyjskiej rodziny królewskiej.
Aleksander Hauke-Ligowski urodził się w 1936 r. w Lublinie. Jest więc o 15 lat młodszy od księcia Filipa. W 1960 r. ukończył studia archeologiczne na Uniwersytecie Wrocławskim, po czym wstąpił do dominikanów. W trakcie swojej długiej posługi pełnił wiele ważnych funkcji wśród polskich dominikanów. Był m.in. dwukrotnie przeorem klasztoru w Poznaniu, był również pracownikiem Instytutu Tomistycznego na Służewie.
Dominikanin angażował się również w działalność opozycyjną w czasach PRL. W 1977 r. brał udział w głodówce w warszawskim kościele św. Marcina. Głodówka była protestem w obronie uwięzionych przez władze komunistyczne członków Komitetu Obrony Robotników. Pod koniec lat 60. Hauke-Ligowski rozpoczął regularne wyjazdy misyjne do Związku Radzieckiego. Po upadku ZSRR angażował się w tworzenie dominikańskich struktur zakonnych na terenie Rosji i Ukrainy. O. Hauke-Ligowski przeszedł niedawno COVID-19.
Pogrzeb księcia Filipa ma się odbyć w sobotę 17 kwietnia. Ze względu na trwającą pandemię koronawirusa uroczystość będzie okrojona. W pogrzebie będzie uczestniczyć tylko 30 osób, wszyscy mają być w maseczkach ochronnych, Mąż królowej Elżbiety II zostanie pochowany w kaplicy świętego Jerzego w podlondyńskim Windsorze. Książę Filip zmarł nad ranem 9 kwietnia. Był najdłużej żyjącym męskim członkiem brytyjskiej rodziny królewskiej.