78. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. W mieście zostaną włączone syreny

Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł zdecydował, że w poniedziałek, czyli w 78. rocznicę powstania w getcie warszawskim, punktualnie o godzinie 12:00 w stolicy zostaną włączone syreny wojewódzkiego systemu ostrzegania i alarmowania.

Uruchomiony zostanie sygnał ciągły, który potrwa dokładnie minutę. - W ten sposób chcemy upamiętnić Bohaterów i zwrócić uwagę mieszkańców na to wydarzenie - powiedział w rozmowie z PAP Konstanty Radziwiłł, wojewoda mazowiecki.

Zobacz wideo Tak przebiegało powstanie w getcie warszawskim

78. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim

Powstanie wybuchło 19 kwietnia 1943 roku i był to największy zryw ruchu oporu w okupowanej Europie. Najcięższe walki z wojskami niemieckim toczyły się w okolicy ulic Zamenhoffa i Nalewek oraz na placu Muranowskim.  

Siedziba Ministerstwa Spraw Zagranicznych.Polska wydala trzech rosyjskich dyplomatów

Powstańcy walczyli do 16 maja 1943 roku. Tego dnia gen. Jürgen Stroop nakazał wysadzenie Wielkiej Synagogi na ul. Tłomackie. Z raportu gen. Stroopa wynika, że 6 tys. Żydów zginęło w walce, ponad 56 tysięcy osób znajdowało się w wykrytych i zlikwidowanych bunkrach, z czego 7 tysięcy zamordowano, kolejne 7 tysięcy wysłano do Treblinki, a grupa około 36 tysięcy Żydów trafiła do innych obozów.

Rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Akcja "Żonkile" odbędzie się jak co roku, jednak tym razem częściowo online

W 78. rocznicę wybuchu w getcie warszawskim, jak co roku od 9 lat, odbędzie się akcja społeczno-edukacyjna "Żonkile". Ze względu na epidemię koronawirusa jej główna część odbędzie się w internecie, wszyscy chętni będą jednak mogli w bezpieczny sposób pobrać i przypiąć symbol akcji - żółty papierowy kwiat.

- Będą rozstawione w kilkunastu punktach w Warszawie żonkilomaty. Każdy będzie mógł w bezpieczny sposób pobrać symbol akcji. W kilku kluczowych miejscach będą też wolontariusze, którzy będą w reżimie sanitarnym z koszyków rozdawali papierowe żonkile - powiedział dyrektor muzeum.

Żonkile. Żółte kwiaty na ubraniach - co oznaczają?Żonkile. Żółte kwiaty na ubraniach - co oznaczają?

Żółty kwiat można również przypiąć wirtualnie na swoim profilu w mediach społecznościowych, muzeum udostępnia także plakat, który można pobrać z internetu, wydrukować i wywiesić w oknie. W tym roku akcja poświęcona jest kobietom, które w 1943 roku walczyły ramię w ramię z mężczyznami, kolportowały prasę, były łączniczkami i sanitariuszkami. Mówi Żaneta Czyżniewska z muzeum POLIN.

19 kwietnia 1943 roku w obliczu likwidacji getta pozostali w nim Żydzi chwycili za broń i uderzyli na Niemców. Przez wiele lat jeden z przywódców zrywu Marek Edelman w rocznicę wydarzenia otrzymywał od nieznajomej kobiety bukiet żółtych kwiatów. Żółty kwiat odtąd stał się symbolem nierównej walki i bohaterstwa Żydów i pierwszego miejskiego powstania w trakcie II wojny światowej.

Więcej o: