78. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. W mieście zostaną włączone syreny

Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł zdecydował, że w poniedziałek, czyli w 78. rocznicę powstania w getcie warszawskim, punktualnie o godzinie 12:00 w stolicy zostaną włączone syreny wojewódzkiego systemu ostrzegania i alarmowania.

Uruchomiony zostanie sygnał ciągły, który potrwa dokładnie minutę. - W ten sposób chcemy upamiętnić Bohaterów i zwrócić uwagę mieszkańców na to wydarzenie - powiedział w rozmowie z PAP Konstanty Radziwiłł, wojewoda mazowiecki.

Zobacz wideo Tak przebiegało powstanie w getcie warszawskim

78. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim

Powstanie wybuchło 19 kwietnia 1943 roku i był to największy zryw ruchu oporu w okupowanej Europie. Najcięższe walki z wojskami niemieckim toczyły się w okolicy ulic Zamenhoffa i Nalewek oraz na placu Muranowskim.  

Powstańcy walczyli do 16 maja 1943 roku. Tego dnia gen. Jürgen Stroop nakazał wysadzenie Wielkiej Synagogi na ul. Tłomackie. Z raportu gen. Stroopa wynika, że 6 tys. Żydów zginęło w walce, ponad 56 tysięcy osób znajdowało się w wykrytych i zlikwidowanych bunkrach, z czego 7 tysięcy zamordowano, kolejne 7 tysięcy wysłano do Treblinki, a grupa około 36 tysięcy Żydów trafiła do innych obozów.

Rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Akcja "Żonkile" odbędzie się jak co roku, jednak tym razem częściowo online

W 78. rocznicę wybuchu w getcie warszawskim, jak co roku od 9 lat, odbędzie się akcja społeczno-edukacyjna "Żonkile". Ze względu na epidemię koronawirusa jej główna część odbędzie się w internecie, wszyscy chętni będą jednak mogli w bezpieczny sposób pobrać i przypiąć symbol akcji - żółty papierowy kwiat.

- Będą rozstawione w kilkunastu punktach w Warszawie żonkilomaty. Każdy będzie mógł w bezpieczny sposób pobrać symbol akcji. W kilku kluczowych miejscach będą też wolontariusze, którzy będą w reżimie sanitarnym z koszyków rozdawali papierowe żonkile - powiedział dyrektor muzeum.

Żółty kwiat można również przypiąć wirtualnie na swoim profilu w mediach społecznościowych, muzeum udostępnia także plakat, który można pobrać z internetu, wydrukować i wywiesić w oknie. W tym roku akcja poświęcona jest kobietom, które w 1943 roku walczyły ramię w ramię z mężczyznami, kolportowały prasę, były łączniczkami i sanitariuszkami. Mówi Żaneta Czyżniewska z muzeum POLIN.

19 kwietnia 1943 roku w obliczu likwidacji getta pozostali w nim Żydzi chwycili za broń i uderzyli na Niemców. Przez wiele lat jeden z przywódców zrywu Marek Edelman w rocznicę wydarzenia otrzymywał od nieznajomej kobiety bukiet żółtych kwiatów. Żółty kwiat odtąd stał się symbolem nierównej walki i bohaterstwa Żydów i pierwszego miejskiego powstania w trakcie II wojny światowej.

Więcej o: