Poważna awaria kanału rzeki na Żoliborzu. Woda wciąż wycieka. Ratusz zwołuje sztab kryzysowy

Od piątku kanał rzeki Rudawki jest uszkodzony i wypływa z niego woda. Awarię wykryto w rejonie skrzyżowania ul. Broniewskiego z al. Armii Krajowej na warszawskim Żoliborzu. W niektórych miejscach woda sięga nawet do kolan.

Od wtorku służby walczą z uszkodzonym kanałem rzeki Rudawki, z którego wylewa się woda. Jak donosi "Gazeta Wyborcza", woda zalewa piwnice okolicznych domów na Żoliborzu. W środę zwołano sztab kryzysowy, który zadecyduje, czy konieczne jest zamknięcie ulicy Broniewskiego.

Zobacz wideo Niecodzienne znalezisko w samym centrum miasta. Ma ponad 500 lat. Zobaczyliśmy je z bliska

Awaria na Żoliborzu. Woda wlewa się do piwnic

Prawdopodobną przyczyną awarii są prace wykonywane przez firmę, której spółka energetyczna Innogy Polska zleciła ułożenie w ziemi kabla wysokiego napięcia 110 kV. Wykonawcy przeciskali kabel pod krytym kanałem rzeki i wtedy miało dojść do uszkodzenia. Od tego czasu z kanału wylewa się woda.

Po analizie sytuacji w trzech kolejnych studniach rewizyjnych rzeki Rudawki jest wysokie prawdopodobieństwo, że zaczopowany jest środkowy odcinek, gdzie były prowadzone roboty na zlecenie Innogy

- poinformowała "Gazetę Wyborczą" rzeczniczka stołecznego ratusza Karolina Gałecka.

Do wtorku wykonawca prac nie usunął awarii, więc na miejscu musiały interweniować służby - strażacy, pracownicy wodociągów i nadzoru budowlanego. Na kilka godzin zamknięto fragment ulicy Broniewskiego, żeby służby mogły ocenić, w jakim stopniu naruszona została konstrukcja kanału.

Nikt nie przyznaje się do rzeki

Powinny zareagować służby wojewody i Wód Polskich. Problem w tym, że do podziemnej rzeczki Rudawki nikt się nie przyznaje. Kiedyś była pod kontrolą urzędu marszałkowskiego, a potem Wody Polskie ją "zgubiły"

- mówił wiceprezydent Michał Olszewski.

Rzeka Rudawka to jeden z dopływów Wisły, swoje źródła ma na terenie Woli i Bemowa, przepływa także przez Żoliborz i Bielany. Wpada do Wisły na wysokości Lasu Bielańskiego. Rzeka prawie w całości płynie podziemnymi kanałami.

Więcej o: