Wola. Na skwerze profesora Bartoszewskiego ma powstać jego pomnik. Wkrótce decyzja

Na najbliższej sesji stołeczni radni podejmą decyzję o tym, czy w stolicy stanie pomnik profesora Władysława Bartoszewskiego. Zgodnie z planami miałby on stanąć na skwerze, któremu nadane zostało wcześniej imię historyka i dziennikarza.

"Skwer Władysława Bartoszewskiego, to szczególne miejsce. W czasie okupacji biegła tędy uliczka Biała, która wydzielona wraz z Sądami z Getta, wiodła korytarzem między trzymetrowymi murami do ulicy Chłodnej. Żydzi wchodzący do sądów od strony ul. Leszno, zaopatrzeni w ubrania i fałszywe papiery wychodzili na ul. Białą, którą przemycani byli poza getto. Wśród organizacji pomocowych była m.in. "Żegota", do której przystąpił dziewiętnastoletni Bartoszewski" - napisano w uzasadnieniu projektu uchwały. 

Wola. Pomnik profesora Bartoszewskiego ma stanąć w stolicy

Zgodnie z projektem radnych monument miałby stanąć na skwerze profesora, znajdującym się przy ulicy Ogrodowej w Warszawie. Forma pomnika, a także jego lokalizacja zostały zaakceptowane przez Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego Warszawy oraz Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków. 

Na wzniesienie pomnika zgodził się również Zarząd Dzielnicy Wola. Jak informuje TVN24, inwestorem będzie Komitet Społeczny Skwer Władysława Bartoszewskiego. 

Pomysł wzniesienia pomnika Władysława Bartoszewskiego powstał już w 2016 roku z inicjatywy działacza Nowoczesnej Mariusza Malinowskiego. Napisał on wówczas petycję, pod którą udało się zebrać ponad trzy tysiące podpisów.

Radni Platformy Obywatelskiej od początku byli pozytywnie nastawieni do pomysłu. Przyznawali wówczas, że z pewnością poprą pomysł uhonorowania pamięci profesora w takiej formie. Ostateczną zgodę w październiku 2016 roku wydali miejscy radni. 

Prawo i Sprawiedliwość wstrzymało się od głosu w sprawie. W trakcie dyskusji działacze mieli również nie brać udziału w dyskusji, relacjonował TVN24. Syn Bartoszewskiego, obecny w trakcie rady, nie krył natomiast wzruszenia i dziękował radnym za to, że upamiętniają jego ojca. 

Władysław Bartoszewski zmarł w kwietniu 2015 roku. Był polskim historykiem, publicystą, dziennikarzem, pisarzem, działaczem społecznym, politykiem i dyplomatą. Uczestniczył w Powstaniu Warszawskim, był więźniem Auschwitz, oficerem Armii Krajowej i działaczem Polskiego Państwa Podziemnego. Kawaler Orderu Orła Białego, Sprawiedliwy wśród Narodów  Świata. Został pochowany na Powązkach. 

Najbliższa sesja Rady Warszawy planowana jest na 15 kwietnia.

Więcej o: