Trudna sytuacja na Mazowszu. Zajętych już blisko pięć tysięcy łóżek, ponad dwa tysiące zakażeń w ciągu doby

W środę w województwie mazowieckim odnotowana została największa liczba nowych zakażeń koronawirusem w kraju. Z ponad dwóch tysięcy, niespełna tysiąc dotyczy tylko Warszawy.

W środę 7 kwietnia urząd wojewódzki przekazał, że w szpitalach w woj. mazowieckim zajętych jest ponad 4900 łóżek: dokładnie jest to 4905 łóżek covidowych, w tym 509 to łóżka respiratorowe. To wskazuje na coraz trudniejszą sytuację w ochronie zdrowia oraz to, że do szpitali trafia coraz więcej chorych na COVID-19 ciężko przechodzi infekcję.

Zobacz wideo Szczepienia poza kolejnością w Rzeszowie? NFZ wszczyna postępowanie wyjaśniające

Koronawirus w Warszawie. Szpitale pełne zakażonych

Jak podaje tvnwarszawa.pl, w szpitalu tymczasowym na Stadionie Narodowym w Warszawie hospitalizowanych jest 271 pacjentów, z czego 17 chorych wymagało podłączenia do respiratora. W Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA przy ul. Wołoskiej obecnie leczonych jest 329 pacjentów chorych na COVID-19, z czego 52 zakażonych znajduje się pod respiratorami, a dziewięć kolejnych osób wspomaganych jest przez ECMO - aparat do pozaustrojowego utlenowania krwi, który przez lekarzy nazywany jest "terapią ostatniej szansy".

W środę najwięcej zakażeń na Mazowszu

Ministerstwo Zdrowia przekazało w środę, że ostatniej doby w całej Polsce stwierdzono 14 910 przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 638 osób chorych na COVID-19. Najwięcej nowych przypadków potwierdzono w województwie mazowieckim - było ich 2 157 (dzień wcześniej było to 1 792). Na Mazowszu ostatniej doby zmarły 63 osoby (53 z powodu współistnienia innych schorzeń z COVID-19 i 10 wyłącznie z powodu zakażenia koronawirusem).

Z 2 157 zakażeń w woj. mazowieckim aż 977 stwierdzono w Warszawie, co stanowi wzrost o 184 przypadki w porównaniu do danych z wtorku. W samej stolicy zmarły 22 osoby, wszystkie poza jedną z powodu współistnienia COVID-19 z innymi chorobami przewlekłymi.

W województwie mazowieckim wykonano ostatniego dnia 18 242 szczepienia przeciwko koronawirusowi. W samej Warszawie było to 9 196 szczepień.

Więcej o: