Trzy szpitale na Mazowszu bez wsparcia z rządowego funduszu. Struzik: Pieniądze podzielone politycznie

"To niestety nie jest żart primaaprilisowy. Mazowsze otrzymało 0 zł na wszystkie projekty w szpitalach zgłoszone do Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych" - poinformowała w czwatek rzeczniczka mazowieckiego Urzędu Marszałkowskiego Marta Milewska. - Widzimy klucz polityczny - ocenia marszałek Adam Struzik.

- Jesteśmy głęboko rozczarowani kolejnymi decyzjami rządu, które zostały ogłoszone w ostatnich dniach. Kolejne ponad półtora miliarda złotych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych zostały znowu podzielone politycznie, w taki sposób, że województwa, a zwłaszcza województwo mazowieckie, które nie jest rządzone przez koalicję tożsamą z koalicją rządową w kraju, nie otrzymało jako samorząd wojewódzki ani jednej złotówki - stwierdził podczas czwartkowej konferencji prasowej marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

Mazowsze nie dostanie środków na projekty w szpitalach z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych

Jak zaznaczył, samorząd Mazowsza złożył trzy wnioski, które bezpośrednio nawiązywały do walki z COVID-19. Pierwszy z wniosków dotyczył budowy Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Radomiu, drugi ośrodka radioterapii w Płocku, a trzeci gruntownej modernizacji części szpitala w Siedlcach.

Według Struzika, przy podziale środków "widać klucz polityczny". - Są takie gminy i powiaty, które w poprzednich rozdaniach otrzymały pieniądze, teraz też otrzymują, są też takie, które są trwale wyłączone z tego dofinansowania. Zwłaszcza duże miasta, gdzie PiS nie ma swoich reprezentacji w postaci swoich prezydentów. Zostały ewidentnie pominięte, chociaż wszystkie złożyły projekty - skomentował.

Zobacz wideo Belka: Możemy obudzić się w sytuacji, gdy nie będziemy mogli zapanować nad inflacją

Schreiber: Konkurs ma to do siebie, że nie wszyscy otrzymują środki

Łącznie w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych jednostkom samorządów ma zostać wypłaconych 13,5 mld zł. Pierwsza transza - 6 mld zł - została przyznana latem wszystkim gminom i powiatom (dotacje wyliczał algorytm). Drugą - 4,35 mld zł - rząd przyznał w grudniu już w ramach procedury konkursowej. Trzecią - 1,65 mld zł - przyznano teraz, także w ramach konkursu. Osobne pieniądze - 1 mld zł - przeznaczono dla górskich gmin.

"Kolejny zastrzyk pieniędzy z budżetu państwa w wysokości 227 199 064,56, przyznany w II konkursie RFIL, pozwoli nam zrealizować ważne lokalne inwestycje" - poinformował w środę Mazowiecki Urząd Wojewódzki.

Jak dodał urząd, dotychczas pieniądze z funduszu zostały przekazane m.in. na przebudowę budynku Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Żyrardowie, a także przebudowę oddziałów wraz z zakupem wyposażenia i urządzeń do Szpitala Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Wołominie. Planowana jest również m.in. przebudowa i modernizacja Powiatowego Centrum Zdrowia w Otwocku czy budowa drogi gminnej prowadzącej z gminy Halinów do Sulejówka.

- W pierwszej transzy, te środki trafiły do wszystkich samorządów, w zależności od tego, jakie środki samorządy miały przeznaczone na inwestycje w 2020 roku. Środki z dwóch pozostałych transz, były rozstrzygane w ramach procedury konkursowej - wyjaśniał w środę w TVP Bydgoszcz przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Łukasz Schreiber.

- Druga i trzecia tura to są środki konkursowe. Konkurs ma to do siebie, że nie wszystkie samorządy otrzymują te środki. (...) Idea konkursu nie polega na tym, że każdy kto w nim startuje otrzymuje środki - podkreślał.

Więcej o: