Rafał Trzaskowski o wzroście cen za śmieci. Zwrócił się do premiera i rządu: To efekt Waszych działań

Rafał Trzaskowski zabrał głos w sprawie wzrostu cen za wywóz śmieci w stolicy. - Skąd więc podwyżka? Odpowiedź jest bardzo prosta. To efekt Waszych działań. Tak, Waszych. Właśnie dostaliście rachunek, który sami sobie wystawiliście - ocenił prezydent Warszawy, który obwinia za wzrost cen rząd.

Jak czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie warszawa19115.pl, od kwietnia bieżącego roku w stolicy będą obowiązywać nowe zasady naliczania opłat za gospodarowanie odpadami. "Rada m.st. Warszawy zadecydowała o wprowadzeniu metody naliczania opłaty od ilości zużytej wody - wskazywanej przez mieszkańców za najbardziej sprawiedliwą spośród rozwiązań, które przewidują przepisy" - informuje Ratusz

Zobacz wideo Czy Rafał Trzaskowski chce wrócić do ogólnopolskiej polityki?

List Rafał Trzaskowskiego do premiera i ministrów

"Nie wiem, czy jesteście tego świadomi, ale od dziś w Warszawie ceny za wywóz śmieci bardzo wzrosną. Ponieważ jesteście zamknięci w swoich limuzynach i oderwani od problemów zwykłych Polaków, mogło więc ujść to Waszej uwadze. Właśnie dlatego chciałem Was o tym poinformować osobiście. W końcu jesteście mieszkańcami stolicy"- zaczął list prezydent Warszawy.

Samorządowiec napisał, że winę za wzrost cen za wywóz śmieci ponosi rząd i jest on spowodowany jego działaniami. Wyjaśnił, że wywóz śmieci w stolicy będzie droższy, ponieważ obowiązujące przepisy zabraniają samorządom na pokrycie części kosztów utrzymania systemu wywozu odpadów.

"Pewnie tego nie wiecie, ale Warszawa płaci za ten system ponad 1,2 mld złotych. Tylko 743 mln złotych pokrywali dotąd Warszawiacy, wnosząc opłaty za wywóz śmieci. Pozostałe 457 mln złotych miasto dopłacało z budżetu. Teraz, zgodnie z Waszą ustawą, nie może tego robić" - zauważył Trzaskowski.

Trzaskowski: Wolicie obarczyć opłatami mieszkańców niż producentów opakowań

Prezydent dodał, że rząd nadal nie wdrożył w kraju unijnej dyrektywy o rozszerzonej odpowiedzialności producentów za odpady. "Te przepisy powinny u nas obowiązywać od lat - ale wciąż nie możemy się ich doczekać" - podkreślił Trzaskowski. Wspomniał również, że zwlekanie rządu z wprowadzeniem dyrektywy niepokoi Komisję Europejską, która wszczęła w tej sprawie postępowanie. Stwierdził, że rząd mógł obarczyć dodatkową opłatą producentów opakowań, a nie mieszkańców stolicy.

Rafał Trzaskowski zwrócił również uwagę, że za rządów PiS wzrósł import śmieci z całego świata do Polski, a ceny za odbiór i przetworzenie jednej tony śmieci wzrosło w ciągu kilku lat z 300 do ponad 1000 złotych. "Wyjaśnialiśmy, tłumaczyliśmy, przestrzegaliśmy. I niestety nie pomyliliśmy się - skutki Waszej polityki to masowe podwyżki cen, chaos i niezadowolenie obywateli" - napisał Trzaskowski.

Wzrost cen za wywóz śmieci w stolicy

Od kwietnia miesięczna opłata dla właścicieli domów jednorodzinnych oraz wielolokatorowych naliczana będzie według wzoru: 12,73 zł x 1 metr sześcienny i będzie obliczana na podstawie średniego zużycia wody z sześciu kolejnych miesięcy wybranych z ostatnich 12 miesięcy. W przypadku braku danych dotyczących zużycia wody, opłata będzie naliczana na podstawie wzoru: liczba mieszkańców x 4 metry sześcienne wody x 12,73 zł.

Więcej o: