Trzaskowski: Szpital Bielański otrzymał 14 respiratorów z Berlina, miasta partnerskiego Warszawy

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski opublikował treść listu z podziękowaniami skierowanymi do burmistrza Berlina Michaela Müllera za przekazany sprzęt medyczny, który trafił do Szpitala Bielańskiego. Były to m.in. respiratory, których w ostatnim czasie brakuje w stolicy. Niedobory sprzętu medycznego to bardzo poważny problem, z którym w trzeciej fali epidemii mierzy się miasto.

W poniedziałek 29 marca wiceprezydentka Warszawy Renata Kaznowska rozmawiała z Onetem na temat sytuacji epidemicznej w stolicy. Jak przyznała, sytuacja jest dramatyczna - na 70 łóżek respiratorowych, wszystkie były zajęte. Mówiła też, że we wszystkich szpitalach brakuje potrzebnego sprzętu, a także kadry medycznej do jego obsługi i opieki nad chorymi. 

550 miejsc na Narodowym? "To jakaś bzdura"

-  W naszych sześciu miejskich szpitalach z oddziałami covidowymi na dzisiaj brakuje nam 50 łóżek. Tylu mamy pacjentów więcej, niż łóżek do tego przeznaczonych. Wczoraj rozmawiałam z szefem Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Dojeżdżają respiratory do Szpitala Praskiego, mam nadzieję, że to się stanie dzisiaj. Na ten moment wygląda to źle - mówiła Kaznowska, cytowana przez Onet

Zobacz wideo Teraz zaszczepi cię farmaceuta? Rząd zapowiada przyspieszenie programu szczepień

Według informacji z ratusza, w stolicy nie ma już wolnych łóżek. Dyrektor Szpitala Narodowego Artur Zaczyński twierdzi jednak inaczej. W rozmowie z "Gazetą Wyborczą" podawał, że jest 550 łóżek "gotowych, pod tlenem". - To jakaś bzdura. W weekend próbowaliśmy przekazać pacjentów do Narodowego, ale nam odmówili - skomentował dyrektor jednego ze stołecznych szpitali. 

Inny dyrektor dodał, że im bardziej chory pacjent, tym mniejsze szanse na przyjęcie na Narodowym. Zgodnie z procedurą, ratownicy medyczni nie mogą jechać z pacjentem bezpośrednio na Narodowy - najpierw chory jest przewożony do "zwykłego" szpitala, a później podejmuje się próbę przekonania Narodowego do przyjęcia pacjenta. 550 łóżek, o których mówi Zaczyński, to - jak wyjaśnia "GW" - liczba fizycznie dostępnych miejsc, ale personelu wystarcza do obsługi tylko 318 pacjentów (obecnie jest ich 289). 

Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego  Meditrans  w Warszawie Kaznowska o sytuacji w Warszawie: Sytuacja jest dramatyczna, zabrakło respiratorów. Mamy zero zapasu

"Jak na prawdziwych przyjaciół przystało, postanowiliście podzielić się z nami"

W związku z pogarszającą się sytuacją w stolicy, władze Berlina przekazały Szpitalowi Bielańskiemu 14 respiratorów, a także 300 pulsoksymetrów. Za ten gest w oficjalnym piśmie do burmistrza Berlina Michaela Müllera podziękował prezydent Rafał Trzaskowski, podkreślając, jak cenny w tym momencie jest to gest. 

"Sprzęt medyczny, jaki otrzymaliśmy, jest dla nas szczególnie cenny, bo wiemy, że w Berlinie, podobnie jak w Warszawie sytuacja pandemiczna jest bardzo poważna, a mimo to, jak na prawdziwych przyjaciół przystało, postanowiliście podzielić się z nami aparaturą ratującą życie. Chciałbym na Pana ręce przekazać podziękowania dla wszystkich osób zaangażowanych w przygotowanie i sfinalizowanie tej akcji, a szczególnie serdecznie dziękuję Sekretarzowi Stanu panu Martinowi Matzowi za nadzór nad realizacją wszystkich jej etapów" - napisał prezydent Warszawy. 

Przekazana darowizna dotarła do Warszawy przed kilkoma dniami i trafiła do medyków ze Szpitala Bielańskiego. Dzięki temu zakres dostępnego sprzętu w niewielkim stopniu się zwiększył i dał możliwość pomocy większej liczbie pacjentów. W przekazanym podziękowaniu Rafał Trzaskowski nawiązał również do 30. rocznicy współpracy partnerskiej pomiędzy miastami.

Stadion PGE Narodowy - podczas pandemii szpital tymczasowy dla chorych na covid-19.
Dlaczego pandemia tak się odmienia? Dyrektor Szpitala Narodowego: Cały czas mamy wolne łóżka i czekamy na wezwania

"Bieżący rok jest szczególny pod względem wyzwań, jakie niesie ze sobą walka z epidemią, ale jest też wyjątkowy dla naszych stolic, świętujemy bowiem 30. rocznicę Umowy i Współpracy Partnerskiej pomiędzy Warszawą i Berlinem. Co prawda pandemia koronawirusa komplikuje obecnie nasze jubileuszowe plany, ale mam nadzieję, że po zakończeniu programów szczepień sytuacja zdrowotna w naszych krajach wróci do normy, co pozwoli nam z tym większą radością cieszyć się wspólnymi spotkaniami i przedsięwzięciami" - przekazał prezydent Warszawy. 

Więcej o: