Na Mazowszu więcej respiratorów zajętych, niż w ogóle dostępnych. Rzeczniczka wojewody wyjaśnia

Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie poinformował, że na Mazowszu więcej respiratorów zostało zajętych przez pacjentów, niż jest w ogóle dostępnych. Jak to możliwe? Rzeczniczka wojewody wyjaśnia.

Od kilku dni służba zdrowia mierzy się z trzecią falą pandemii koronawirusa. Najgorsza sytuacja panuje w województwie mazowieckim, gdzie na oddziałach covidowych brakuje miejsc, a pacjenci nawet kilka godzin czekają w karetkach na wolne łóżko.

Na Mazowszu zajętych jest więcej respiratorów niż jest dostępnych 

W komunikacie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie czytamy, że obecnie na Mazowszu zajętych jest 4 367 łóżek spośród 5 112 przeznaczonych dla pacjentów chorych na COVID-19. Jeszcze gorsza sytuacja dotyczy respiratorów. Okazuje się, że z 494 dostępnych, zajętych jest aż 496 urządzeń. Jak to możliwe?

Profesor Andrzej Horban. Horban: System opieki zdrowotnej nie jest niewydolny, ale jest na granicy

- Wszystkich respiratorów na Mazowszu jest więcej. Wojewoda mazowiecki sukcesywnie wydaje decyzje, na mocy których zajmowane są kolejne respiratory, by zwiększać pulę respiratorów covidowych, a szpitale nie zawsze raportują ich przygotowanie - przekazała w rozmowie z TVN 24 Ewa Filipowicz, rzeczniczka wojewody mazowieckiego. I dodała, że "sytuacja obecnie jest na tyle trudna, że zdarza się, że lekarze kładą pacjentów na wolnych łóżkach respiratorowych, które nie zostały jeszcze zaraportowane jako objęte decyzją".

Koronawirus w Polsce. Dr Konstanty Szułdrzyński: Zostało nam jeszcze parę miesięcy restrykcji

Rzeczniczka wyjaśniła, że obecnie w kilku mazowieckich szpitalach pacjenci, których stan się pogorszył, zostali podłączeni do wolnych respiratorów, które były na stanie placówek, jednak nie obejmowała ich decyzja wojewody. - W poniedziałek, decyzjami wojewody mazowieckiego, liczba respiratorów dla chorych na COVID-19 zostanie zwiększona. Obecna sytuacja pokazuje, że mamy przyrost pacjentów, których stan się pogorszył - podkreśliła Ewa Filipowicz.

Zobacz wideo Ponad pół tysiąca ofiar pandemii dziennie. Ekspertka komentuje

Ponad 29 tys. nowych przypadków zakażenia koronawirusem

Według danych opublikowanych w niedzielę przez resort zdrowia, w ciągu ostatniej doby liczba zarażonych koronawirusem wzrosła o kolejne 29 253 osoby. Zmarło 131 osób. Najwięcej przypadków potwierdzono na Mazowszu (4652), Śląsku (4647), Wielkopolsce (3652), Małopolsce (2404) i Dolnym Śląsku (2207).

Więcej o: