Ratusz: Organizatorzy Marszu Niepodległości mają wynieść się z miejskiego lokalu. "Przekroczyli standardy"

- Działalność tego stowarzyszenia dawno przekroczyła wszelkie standardy - powiedziała wiceprezydentka Warszawy Aldona Machnowska-Góra. Domaga się, aby władze Pragi-Północ nie przedłużały umowy najmu lokalu dla organizatorów Marszu Niepodległości.
Zobacz wideo Wściekła Hanna Lis relacjonuje Marsz Niepodległości. Płonie mieszkanie obok jej domu

Wiceprezydentka Warszawy Aldona Machnowska-Góra poinformowała, że stowarzyszenie, którego działalność nosi znamiona dyskryminacji, nie powinno działać w lokalu miejskim. - Podmioty, które wynajmują lokale od miasta, muszą przestrzegać klauzul antydyskryminacyjnych, zobowiązują się do tego, podpisując umowę najmu - powiedziała dla "Gazety Wyborczej".

Zwróciliśmy się do zarządu dzielnicy o zbadanie tej sprawy. Z takim apelem wystąpili też do nas społecznicy z Pragi. Osobiście uważam, że działalność tego stowarzyszenia dawno przekroczyła wszelkie standardy i nie powinniśmy traktować go jak organizacji prowadzącej działalność pożytku publicznego

- podkreśliła Machnowska-Góra

Warszawa. Ratusz podsumował koszty usuwania szkód po marszu narodowców Warszawa. Ratusz podsumował koszty usuwania szkód po Marszu Niepodległości

Uczestnicy Marszu Niepodległości wywołali pożar mieszkania

Wypowiedź wiceprezydentki Warszawy nawiązuje do organizatorów Marszu Niepodległości, którzy mają swoją siedzibę przy ul. Ząbkowej 11 w warszawskiej dzielnicy Praga-Północ. "Podczas tych marszów wielokrotnie dochodziło do burd, demolowania miasta. Wznoszono ksenofobiczne i homofobiczne hasła" - przypomina "Gazeta Wyborcza".

W listopadzie 2020 roku uczestnicy Marszu Niepodległości m.in. zaatakowali policjantów i rzucali racami na balkon, na którym znajdowały się flagi tęczy i Strajku Kobiet, przy czym wywołali pożar mieszkania na niższym piętrze.

Poszukiwaniu po Marszu Niepodległości Kolejne zdjęcia poszukiwanych po Marszu Niepodległości

Rozwiązanie umowy może nastąpić na podstawie klauzuly antydyskryminacyjnej

Machnowska-Góra powołuje się na klauzulę antydyskryminacyjną z zarządzenia prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego z lutego 2020. Dotyczy ona zasad wynajmowania lokali użytkowych.

Paragraf 35. mówi o tym, że w miejskich lokalach, pod rygorem rozwiązania umowy, niedopuszczalna jest działalność nosząca "znamiona dyskryminacji pośredniej lub bezpośredniej, w szczególności ze względu na takie cechy jak płeć, rasa, pochodzenie etniczne, narodowość, religia, wyznanie, światopogląd, niepełnosprawność, wiek lub orientacja seksualna".

Więcej o: