Szpitale przepełnione, karetki szukają miejsc poza Warszawą. "Łóżka istnieją tylko na papierze"

Na Mazowszu we wtorek zabrakło łóżek dla pacjentów z koronawirusem - twierdzą załogi karetek pogotowia i dyspozytorzy w rozmowie z Tvnwarszawa.pl. Oficjalnie łóżka są. Pracownicy służby zdrowia twierdzą jednak, że często są to miejsca "papierowe".

Portal Tvnwarszawa.pl podaje, że we wtorek 23 marca wieczorem zabrakło miejsc w szpitalach w woj. mazowieckim dla pacjentów z koronawirusem. - Nie mamy gdzie kierować karetek z pacjentami. W dodatku dochodzi do sytuacji, że w systemie dostajemy informacje o pojawieniu się wolnych łóżek, a gdy karetka z pacjentem jest już na miejscu, dowiadujemy się, że wszystko jest już zajęte - mówi portalowi jeden z dyspozytorów.

Na Mazowszu brakuje covidowych łóżek. "Istnieją tylko na papierze" 

Karetki jeździły z pacjentami m.in. do Siedlec, Ostrołęki i Radomia. Pod szpitalami niejednokrotnie ustawiają się kolejki ambulansów. - Karetki jeżdżą po całym Mazowszu, a przekazywanie pacjentów trwa godzinami - twierdzi rozmówca Tvnwarszawa.pl.

Tymczasem z raportów Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego wynikało, że tego dnia (we wtorek 23 marca) w województwie było wolnych 790 łóżek covidowych, z czego blisko 360 w samej Warszawie. - Gdybyśmy mieli w Warszawie te łóżka, które znalazły się w ostatnim raporcie wojewody, nie byłoby żadnego problemu z rozlokowaniem chorych. Te łóżka istnieją tylko na papierze - komentuje dyspozytor.

Mazowiecki Urząd Wojewódzki zasugerował w komunikacie przesłanym portalowi Tvnwarszawa.pl, że za problem mogą odpowiadać nierzetelne informacje przekazywane przez dyrektorów szpitali.

Zobacz wideo Twardy lockdown od niedzieli? Arłukowicz: Klękamy przed wirusem

Koronawirus. Sytuacja na Mazowszu

Z oficjalnych danych przekazanych przez Mazowiecki Urząd Wojewódzki, według stanu na godz. 18.30 w środę w całym województwie zajętych jest ponad 4,2 tys. na 5 tys. łóżek covidowych. Zajęte są też 444 respiratory, wolnych jest 50.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę przed południem o blisko 30 tys. przypadków nowych zakażeń. Ponad 4,3 tys. odnotowano na Mazowszu.

Więcej o: