Radzymin. Szpital miał miejsca dla chorych na COVID, przybyło 7 karetek naraz. "Kolejka rozładowana"

We wtorek dyrekcja szpitala w Radzyminie poinformowała, że dysponuje wolnymi miejscami dla chorych na COVID-19. Niedługo później przed budynkiem pojawiło się siedem karetek, wśród których były również zespoły ze stolicy. Włodarze placówki deklarują, że przyjęli wszystkich pacjentów, ale tym samym skończyły się wolne łóżka covidowe.

We wtorek po południu przed budynkiem Centrum Medycznego im. Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Radzyminie  (powiat wołomiński, województwo mazowieckie) pojawiło się siedem karetek. Wcześniej władze szpitala poinformowały, że mają wolne miejsca dla pacjentów z COVID-19. Natychmiast skierowały się tam zespoły z innych miast - w tym z Warszawy. 

 Radzymin. Przed szpitalem zjawiło się 7 karetek. "Kolejka została rozładowana"

Jak opisuje TVN Warszawa, po około dwóch godzinach pierwszym trzem zespołom udało się przekazać pacjentów do szpitala. Inne czekały dłużej, a jeden z warszawskich zespołów odjechał sprzed szpitalnej izby przyjęć dopiero około godziny 18.

Okazało się, że pojawienie się kilku karetek nie było jedynym powodem, dla którego czas oczekiwania przed szpitalem się wydłużył. - Otrzymaliśmy informację z izby przyjęć, że trwa tam trudna akcja ratunkowa i to spowodowało, że inni pacjenci musieli zaczekać na przyjęcie - powiedział w rozmowie z portalemjeden z ratowników.

Dyrekcja szpitala w Radzyminie tłumaczy brak łóżek covidowych

- Kolejka została rozładowana i obecnie nasz szpital nie dysponuje wolnymi łóżkami dla pacjentów podejrzanych o zakażenie SARS-COV-2 oraz dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem. Kolejka była spowodowana głównie jednoczasowym przybyciem kilku zespołów. W tym czasie personel medyczny miał pod opieką i wykonywał szereg czynności medycznych już hospitalizowanych - powiedział Krzysztof Jarząbek, dyrektor Centrum Medycznego im. Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Radzyminie.

Zobacz wideo Konieczny: Pacjenci niecovidowi często trafiają do szpitala, gdy na pomoc jest za późno

Placówka w Radzyminie została przekształcona w szpital jednoimienny dla pacjentów chorych na COVID-19. We wtorek 23 marca przebywało w nim łącznie 32 pacjentów, z czego trzech wymagało podpięcia pod respirator.

Mazowiecki Urząd Wojewódzki o wolnych miejscach w szpitalach

Karetki ze stolicy obierają coraz dalsze kierunki, aby przekazać chorych. W piątkowy wieczór kilka zespołów z Warszawy i okolicznych miejscowości pojawiło się przed SOR-em w oddalonym o 80 kilometrów Nowym Mieście nad Pilicą. Na nagraniach, do których dotarł TVN24 ratownicy określają poszukiwanie wolnych miejsc jako "tournée po szpitalach".

Mazowiecki Urząd Wojewódzki informuje z kolei, że w samej stolicy we wtorek było 359 wolnych łóżek dla pacjentów z COVID-19. Co więcej, z przekazanych przez urząd informacji wynika również, że placówki na terenie całego województwa mazowieckiego dysponują miejscami dla pacjentów.

"Zgodnie z przesyłanymi przez szpitale raportami, w województwie mazowieckim na wszystkich poziomach zabezpieczenia (I poziom - dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia, II poziom - dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem, III poziom - szpital MSWiA w Warszawie, szpitale tymczasowe) obecnie przygotowanych jest 4 927 łóżek dla pacjentów z koronawirusem, w tym 468 miejsc respiratorowych, z czego zajętych jest 4 137 łóżek, w tym 431 łóżek respiratorowych" - czytamy w przekazanym przez rzeczniczkę komunikacie.

Więcej o: