Jeden kubek zamiast tysiąca. Kawiarnie wprowadzają system kaucyjny, by ograniczyć śmiecenie

W kilkunastu kawiarniach w Warszawie zakup napoju na wynos nie będzie już oznaczał produkowania odpadków. Lokale wprowadzają system kaucyjny na wielorazowe kubki. Każdy z nich ma pozwolić zaoszczędzić nawet tysiąc jednorazówek.
Zobacz wideo Problem plastiku i opakowań jednorazowych. „Tu pandemia zrobiła dużo złego”

Kubeczki na gorące napoje są nie tylko powszechnym, ale też problematycznym odpadem. Choć mówimy o nich "papierowe", to w rzeczywistości mają one domieszkę tworzyw sztucznych, by były wodoodporne. Z tego powodu nie nadają się do recyklingu ani jako papier, ani jako plastik. Także te styropianowe mogą nie nadawać się do recyklingu. 

Niektóre kawiarnie oferują możliwość nalewania napojów do własnych kubeczków. To ma jednak wady - klient musi ten kubek mieć przy sobie. Do tego niektóre miejsca wycofały taką możliwość z powodu epidemii. Teraz w kilkunastu kawiarniach w Warszawie wprowadzono nowe rozwiązanie, które ma pomóc rozwiązać problem - kubki z kaucją. Za system opowiada krakowski start-up Take!Cup. Jeden kubek z kaucją ma zastąpić nawet tysiąc jednorazowych.

Oddaj kubek

W praktyce działa to podobnie do systemu kaucyjnego na butelki czy na kubki na niektórych festiwalach.  Klient otrzymuje napój zamówiony na wynos w kubku, za który kawiarnia pobiera 5 zł kaucji. Po wypiciu może zwrócić go w dowolnym lokalu uczestniczącym w programie. Wtedy albo dostanie kaucję z powrotem, albo otrzyma nowe zamówienie w czystym kubku. Brudne kubki są myte i wyparzane, a po tym wracają do obiegu. Kubki można zwrócić w większej ilości, a także w lokalach w innych miastach, gdzie lokale włączyły się do programu. Można na przykład - czytamy w informacji prasowej - kupić kawę na dworcu w Krakowie i oddać w kawiarni w Warszawie lub Gdańsku. 

- Gdy w 2019 roku otwieraliśmy naszą drugą kawiarnię przy ul. Brackiej eksperymentalnie zrezygnowaliśmy z jednorazowych opakowań na wynos. To był strzał w dziesiątkę, ale wiedzieliśmy, że aby to rozwiązanie było wygodne musimy wprowadzić system kubków na kaucję. Take!Cup jest takim rozwiązaniem - powiedział Krzysiek Rzyman, właściciel dwóch warszawskich kawiarni STOR Cafe. Jak dodał, liczy na to, że wkrótce same kubki wielorazowe będą wykonane z materiałów z recyklingu. Jednak już teraz kubek nienadający się do dalszego użycia nadaje się do ponownego przetworzenia.

Take!Cup przekonuje, że ich rozwiązanie jest uniwersalne i sprawdzi się zarówno w małych kawiarniach, jak i sieciach czy stacjach benzynowych. - Do współpracy zapraszamy wszystkie lokale gastronomiczne, które w swojej ofercie posiadają napoje gorące (ale i zimne) na wynos. Sukces projektu w dużej mierze zależy od otwartości właścicieli kawiarni na pomysł, jak również otwartości i akceptacji klientów na alternatywę - powiedział Adrian Golonka, założyciel i pomysłodawca Take!Cup. Każdy lokal, chcący dołączyć do kubkowej rewolucji, może zgłosić się poprzez stronę internetową takecup.pl/.

Gdzie w Warszawie dostaniemy kubek na kaucję?

Obecnie system działa ponad 70 kawiarniach na terenie Polski, m.in. w takich miastach jak Kraków, Warszawa, Wrocław, Katowice czy Trójmiasto. Miejsca z dostępnymi kubkami z kaucją można znaleźć na stronie takecup.pl/mapa-partnerow, a w przyszłości ma powstać także aplikacja mobilna.

Lista kawiarni z kubkami Take!Cup w Warszawie:

 1. STOR Cafe
 2. Relax na Wilczej
 3. Relax Cafe Bar
 4. Waszyngton
 5. Żona Krawca
 6. U Krawca
 7. Roślina
 8. Fat White
 9. Forum
 10. Hałas
 11. Kawiarnia Kawałek
 12. Mokotuff
 13. Parę Osób
 14. Androny, kawiarnia i specialitesy na Grochowie
 15. Smooth the Fruit (Galeria Arkadia)
 16. Bru Bar Kawowy
 17. Miss Mellow
 18. Gospodarstwo Rysiny
Więcej o: