Nowe patronki warszawskich pasaży i ulic. Jest pasaż Ginczanki i park Ireny Jarockiej na Białołęce

W czwartek podczas sesji Rady Warszawy wybrano patronki m.in. dla pasaży przy Pałacu Kultury i Nauki, ulicy na Bemowie oraz parku na Białołęce. Wniosek o uhonorowanie wybitnych pisarek i lotniczek złożył Rafał Trzaskowski.

Rada Warszawy poprała wniosek Rafała Trzaskowskiego i nadała wyłącznie kobiece imiona i patronaty dla stołecznych obiektów.

Zobacz wideo Dr Kasia: Najwyższy czas, żeby opowiedzieć historię Polski jako „herstorię”

Rafał Trzaskowski zaskoczył swoją propozycją patronki dla nowego stołecznego mostuWarszawa. Rafał Trzaskowski zaskoczył propozycją patronki dla nowego mostu

Dziękuję radzie za wsparcie tej inicjatywy. Chciałem, by Warszawa doceniła i uhonorowała wybitne artystki i działaczki, tak zasłużone dla historii i kultury naszego kraju. I przybliżyła dokonania tych kobiet naszym mieszkańcom. To ważny gest - dotychczas nazwiska kobiet stanowiły niewielki odsetek nazw, ale już to wspólnie zmieniamy

- mówił po ogłoszeniu decyzji prezydent Trzaskowski, cytowany przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy.

Patronkami pasaży przy PKiN wybitne pisarki i tłumaczki

Jak pisze stołeczna "Gazeta Wyborcza" pasaże przy Pałacu Kultury i Nauki zostały nazwane imionami polskich prozaiczek, poetek, tłumaczek i artystek. Do pasażu im. Wisławy Szymborskiej dołączą pasaże z imieniem: Zuzanny Ginczanki, Kazimiery Iłłakowiczówny, Marii Dulębianki, Haliny Poświatowskiej, Anny Świrczyńskiej, Ireny Krzewickiej oraz Marii Morskiej. Pasaż im. Marii Dulębianki znajduje się na północ od PKiN, od strony ulicy Świętokrzyskiej. Pozostałe pasaże z nowymi imionami znajdują się od strony Alej Jerozolimskich.

Ulica Trzech Lotniczek Polskich

Ulica na Bemowie, która znajduje się pomiędzy ulicami Dywizjonu 303 i Marynin, dostała nazwę Trzech Lotniczek Polskich. W ten sposób radni chcą upamiętnić Jadwigę Piłsudską-Jaraczewską - córkę Józefa Piłsudskiego, Annę Leską-Daab i Stefanię Wojtulanis-Karpińską. Są to trzy lotniczki, które służyły w brytyjskim Air Transport.

Park im. Ireny Jarockiej

Rada Miasta przegłosowała również nową nazwę parku na Białołęce. Z propozycją nadania imienia Ireny Jarockiej parkowi przy ul. Strumykowej wystąpiła Rada Dzielnicy Białołęka. Irena Jarocka była piosenkarką, aktorką i gwiazdą polskiej estrady, zmarła w 2012 roku. W ostatnich latach życia mieszkała nieopodal lasu, który graniczy ze wspomnianym parkiem.

W 2020 roku warszawiacy kupili 40 proc. mniej biletów niż rok wcześniej. Ogromny spadek sprzedaży krótkookresowychW 2020 roku warszawiacy kupili 40 proc. mniej biletów niż rok wcześniej. Ogromny spadek sprzedaży krótkookresowych

Więcej o: